Çocukken cinsel saldırıya uğradıklarını iddia eden iki erkek, Kevin Spacey'e dava açtı

Dava Manhattan'da açıldı

61 yaşındaki ünlü aktör, geçen sene yargılanırken böyle görüntülenmişti (AP)

Oyuncu Anthony Rapp ve ismi açıklanmayan ikinci bir kişi, ikisinin de 18 yaşından küçük olduğu 1980'lerde, aktör Kevin Spacey'in kendilerine müessir fiilde bulunduğu iddiasıyla çarşamba günü dava açtı.

Dava, Manhattan'daki New York Eyalet Mahkemesi'nde açıldı. Her iki erkek de manevi zarar gördüklerini belirterek tazminat istiyor.

Rapp, Ekim 2017'de BuzzFeed'e yaptığı açıklamada, 1986'da 14 yaşındayken Spacey'in kendisine karşı cinsel yaklaşımda bulunduğunu iddia etmişti.

O dönem Twitter'da yaptığı açıklamada yaşandığı iddia edilen olayı hatırlamadığını ifade eden Spacey, "Yine de o zaman anlattığı gibi davrandıysam, bu son derece uygunsuz sarhoş davranışı için en içten özrü borçluyum. Bunca yıl taşıdığını anlattığı duygular için üzgünüm" demişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

The Independent, yorum için Spacey'nin avukatıyla temasa geçti.

Massachusetts savcıları, Spacey'nin 2016'da bir barda 18 yaşındaki bir erkeğe cinsel saldırıda bulunmakla suçlandığı bir ceza davasını 2019'da düşürmüştü.

Spacey, cinsel taciz ve saldırı iddialarına karşı suçsuz olduğunu öne sürmüştü. Dava, mağdur olduğu iddia edilen kişinin ifade vermeyi reddetmesi sebebiyle düşmüştü.

Rapp'in açıklamaları sonrası Kasım 2017'de ismi belirtilmeyen bir erkek Vulture'a yaptığı açıklamada 1980'lerde 14 yaşındayken Spacey'le cinsel ilişkiye girdiğini iddia etmişti. Spacey'nin avukatı o dönem bu yayın organına "Bay Spacey iddiaları kesinlikle reddediyor." demişti.

Reuters'tan da yararlanılmıştır

 

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU