İsviçre Federal Mahkemesi'nde itirazı reddedilen Semenya: Zorla ilaç kullanmaya teşvik edilmeyi kabul etmiyorum

Testosteron hormonu yüksek sporcular arasında yer alan ve ilaç kullanmayı reddeden Caster Semenya'nın CAS'ın ardından İsviçre Federal Mahkemesine taşıdığı itiraz da kabul edilmedi

Caster Semenya / Fotoğraf: Reuters

İsviçre Federal Mahkemesi, kadın sporcularda testosteron hormonu sınırlamasına yönelik kural değişikliğine Güney Afrikalı kadın atlet Caster Semenya'nın yaptığı itirazı reddettiğini duyurdu.

Mahkemeden yapılan açıklamada, kadın sporcuların 400 ile 1600 metre arası yarışlara hormon seviyesini düşüren ilaçlar kullanması halinde izin veren kural değişikliğine Semenya'nın yaptığı itirazın reddedildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

Spor müsabakalarında adaletin sağlanması, en önemli prensip ve meşru haktır. Yarışma ruhunun en önemli dayanağıdır.

"Zorla ilaç kullanmaya teşvik edilmeyi kabul etmiyorum"

İsviçre Federal Mahkemesi'nin kararı sonrası büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını dile getiren şampiyon sporcu, şöyle konuştu:

Dünya Atletizm Birliği'nin (World Athletics) beni zorla ilaç kullanmaya teşvik etmesini ve kendim olmayı engelleme çabasını kabul etmiyorum. İnsan hakları ve kadın atletlerin doğdukları özellikleriyle özgürce tekrar yarışabilmesi için mücadelemi pist içi ve dışında sürdüreceğim.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ne olmuştu?

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), 2018 yılında yaptığı kural değişikliği ile testosteron hormonu yüksek kadın sporculara 400 ile 1600 metre arası yarışlara ancak hormon seviyesini düşüren ilaçlar kullanması halinde izin verileceğini duyurmuştu.

Cinsel ayrımcılığa yol açtığı gerekçesiyle uzun süre tartışılan bu kural değişikliğinin ardından, testosteron hormonu yüksek sporcular arasında yer alan ve ilaç kullanmayı reddeden Semenya'nın Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) itirazı, kabul edilmemişti. 

Olimpiyat şampiyonu sporcu, CAS'ın bu kararını İsviçre Federal Mahkemesi'ne taşıyarak, "Ben bir kadınım ve dünya seviyesinde bir atletim. IAAF, bana zorla ilaç veremez ve kim olduğumu değiştiremez" açıklamasında bulunmuştu. 

Güney Afrikalı atletin İsviçre Federal Mahkemesi'ne yaptığı itiraz kabul edilerek söz konusu kural değişikliği askıya alınmıştı.

Söz konusu kural değişikliğinin askıya alınmasının ardından Dünya Atletizm Birliği, bu karar itiraz etmiş ve ardından geçen yıl tekrar yürürlüğe girmişti.

29 yaşındaki Semenya ise insan hakları ihlali nedeniyle bu kuralın kaldırılması için bir kez daha itiraz etmişti.

Kural değişikliği nedeniyle geçen yıl Katar'da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası'na katılamayan Semenya, 800 metre kategorisinde 2012 Londra ve 2016 Rio Olimpiyatları'nda şampiyonluk kazanmıştı.

Semenya ayrıca, 2009'da Berlin, 2011'de Daegu ve 2017'de Londra'da altın madalyaya uzanmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU