Araştırmaya göre cömert kişiler daha çekici bulunuyor

Araltırma bulguları daha çekici görünmek içintek yolun güzellik ürünleri ya da operasyonları olmadığını ortaya koyuyor

Michigan Üniversitesi'nden yapılan bir diğer araştırmanın sonucunda da düzenli olarak gönüllü işlerde yer alan kişilerin bu eylemlere katılmayanlara oranla 2 buçuk kat daha fazla yaşadığı bulunmuştu (ADP) 

Yeni bir çalışmaya göre cömert olmak sizi fiziksel açıdandaha çekici kılıyor. 

ABD'deki Indiana Eyalet Üniversitesi'nden bir ekibin araştırmasında katılımcılara daha önce seçilip araştırılan kişilerin fotoğrafları gösterildi ve bu kişilerin çekicilik düzeylerine değer biçmeleri istendi.

Fotoğraftaki kişilerin yaşamı hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan katılımcılar daha cömert kişileri çekici buldu.

Araştımacılar çalışmalarının bulgularının, daha çekici algılanan kişilerin daha cömert olduğunu ve daha cömert kişilerin fiziksel açıdan daha çekici algılandığını kanıtladığını öne sürdü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ekip bugularını üç geniş ölçekli araştırmaya dayandırdı.

Bunlardan biri daha yaşlı yetişkinlerin o anki davranışlarını incelerken geniş zamana yayılan diğer iki çalışma ergenleri takip etti. Bunlardan birinde çalışmanın özneleri 54 yıl boyunca izlendi.

Cevap aranan iki soru şuydu: "Daha fazla cömert davranışlara girişen kişiler fiziksel açıdan daha mı çekici bulunuyor? Ve tersinden daha çekici insanlar daha fazla cömert davranış mı sergileniyor?

Katılımcıların düşünceleri veya duygularını olumlu yönde etkilememek için araştırmada incelenen kişilerin sadece fotoğrafları onlara sunuldu, fotoğraftakilerin cömertçe davranışları hakkında bilgi verilmedi.

Nonprofit and Voluntary Sector Quarterly adlı sektörel hakemli dergide yayımlanan araştırma, gönüllü eylemlerde bulunan ve daha fazla şefkat gösteren yaşlı yetişkinlerin diğerlerine göre daha çekici bulunduğunu ayrıca gönüllülük yapan genç araştırma öznelerinin de aynı şekilde fiziksel çekicilik açısından daha yüksek puan aldığını belirledi.

Araştırmanın yazarlarından Pensilvanya Üniversitesi'nde sosyal politika profesörü olan Femida Handy üç çalışmanın da farklı zamanlarda, farklı katılımcılarla ve farklı yöntemlerle yapılmış olmasına karşın cömertlik ve çekicilik arasında tutarlı bir bağ ortaya koyduğunu söyledi.

Çalışmanın yazarlarından Indiana Üniversitesi profesörü Sara Konrath da araştırmanın fiziksel açıdan güzel insanların bencil ve kendini beğenmiş olduğu klişesini onaylamadığını vurguladı.

 

Indpendent Türkçe, Dailymail

DAHA FAZLA HABER OKU