Türkiye’nin en çok oyun satın alan illeri ve hangi oyunların oynandığı belli oldu

Temmuz verilerine göre en çok oyun siparişi veren illerin başında İstanbul geliyor ve onu İzmir, Ankara, Bursa ve Konya izledi

Mayıs, Haziran ve Temmuz verilerine göre en çok mobil oyunlar satıldı (AFP)

Türkiye’de Temmuz ayında en çok oyun alışverişi yapan iller, en çok oynanan oyunlar ve en çok izlenen yayınlar açıklandı.

Oyunfor.com’un verilerine göre koronavirüs pandemisinin başladığı dönemde artan oyun satış oranlarında ciddi azalma yaşandı. Oyun satışları Haziran’da yüzde 15 azalırken, Temmuz’da yüzde 20 azaldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haziran’da en çok oyun alışverişi yapan il İzmir olurken Temmuz ayında birinci sırada İstanbul yer aldı. İstanbul’u sırayla İzmir, Ankara, Bursa ve Konya izledi. 

Bununla birlikte PC ve konsol oyunlarının satışı azalırken mobil oyunların satışı arttı. Temmuz ayındaki satışların yüzde 57’sini mobil oyunlar oluştururken, PC oyunları satışların yüzde 18’ini, konsol oyunlarıysa yüzde 25’ini oluşturuyor. Mobil oyunların oranı Haziran satışlarının yüzde 52’sini oluşturuyordu. 

Öte yandan verilere göre Temmuz’da oyun satın alanların yüzde 69’u erkekken, yüzde 31’i kadın.

En çok oynanan oyunlar arasındaysa birinci sırada PUBG Mobile bulunuyor. Onu Game of Thrones, League of Legends, Metin2, Valorant, Black Desert Online, Dark Orbit, Lords Mobile, PES 2020, Call of Duty: Warzone izledi. 

Oyunseverlerin Twitch ve YouTube gibi platformlar üzerinden en çok takip ettiği yayıncılar arasındaysa, Tuna Akşen (Pintipanda), Mustafa Yavuz (H. Yasuo), Mete Özbey (Easter GamersTv), Gözde Demiral (Miafitz), Burcu Durak (targetlocated), Ceren Pektaş (LunaSpia) gibi isimler yer alıyor. 

DAHA FAZLA HABER OKU