İYİ Parti Sözcüsü: Cumhur İttifakı içine girmeyiz

Ağıralioğlu, parti olarak “Toptan ret cephesi” olmadıklarını ifade etti. “Memleketin hayrına olan işleri destekleriz” diyen İYİ Parti Sözcüsü, “Ne AK Parti’nin düşmanı ne sayın Erdoğan’ın hasmıyız” ifadelerini kullandı

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin genel başkanı Meral Akşener’e yaptığı “Evine dön” teklifine ilişkin olarak değerlendirmede bulundu.

“AK Parti'nin bugünkü davetini biz şöyle algıladık” diyerek açıklamada bulunan Ağıralioğlu şunları kaydetti:

Memlekette bu kadar gücü kuvveti olmasına rağmen, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini de oylatıp ümidi kendi lehine kullanma fırsatını eline geçirmiş olmasına rağmen, memleketi toparlayamamışsanız, milletinize vaat ettiğiniz Türkiye hayalini gerçekleştirememişseniz, size muhalefetten katılacak insanların size vereceği hiçbir kuvvet, bu sözleri gerçekleştirmenizi sağlamaz. Biz İYİ Parti olarak bu hesaba ortak olmayacağız. İYİ Parti olarak tek bir teklifimiz var, Genel Başkanımız defalarca zikretti, güçlendirilmiş parlamenter demokrasi. Cumhur ittifakı içine girmeyiz.  Sistem değiştirilirse değiştirilen sisteme katkı sağlayacağız. Davete böyle mukabele ediyoruz. Bu sistemle taşınamaz bir yük olduğuna inandığımız sistemi değiştirip yerine iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter demokrasi inşa edeceğiz derlerse ona katkı sağlayacağız.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Toptan ret cephesi değiliz. Memleketin hayrına olan işleri destekleriz. Ne AK Parti’nin düşmanı ne sayın Erdoğan’ın hasmıyız" diyen Ağıralioğlu, HaberTürk’te Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı.

Ağıralioğlu açıklamasının bir bölümünde şunları kaydetti:

İYİ Parti olarak şunun özellikle bilinmesini isteriz, Türkiye'de her şeyi yapmak imkanını ve gücünü elinde bulunduran bir iktidar var. İlk defa Türkiye'de istediği programı uygulamak, istediği tedbirleri almak, istediği ekonomik programları uygulamak için sayısal ve siyasal kuvveti elinde bulunduran bir iktidarla karşı karşıyayız. Her şeyi yapmaya imkanınız varsa, milletinize verdiğiniz sözleri tutarak siyasi kuvvetinizi arttırırsınız. AK Parti'nin bugünkü davetini biz şöyle algıladık: Memlekette bu kadar gücü kuvveti olmasına rağmen, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini de oylatıp ümidi kendi lehine kullanma fırsatını eline geçirmiş olmasına rağmen, memleketi toparlayamamışsanız, milletinize vaat ettiğiniz Türkiye hayalini gerçekleştirememişseniz, size muhalefetten katılacak insanların size vereceği hiçbir kuvvet, bu sözleri gerçekleştirmenizi sağlamaz. Biz İYİ Parti olarak bu hesaba ortak olmayacağız. İYİ Parti olarak tek bir teklifimiz var, Genel Başkanımız defalarca zikretti, güçlendirilmiş parlamenter demokrasi. Cumhur ittifakı içine girmeyiz.  

“Ne AK Parti’nin düşmanı ne sayın Erdoğan’ın hasmıyız”

“Cumhurbaşkanlığı mevkiinde bulunan birinin 'Ben bu yargı kararını tanımıyorum' deme hakkı yoktur. İçinden tanımaz, hatta tanımamak içinbir takım şeyler de yapabilir, ama devlet mahkeme kararlarını tanımıyorum diyen bir iradeyle temsil edilemez” diyen Ağıralioğlu, “Şimdi nihayetinde biz muhalefet partisiyiz. Muhalefet sebepleri üzerinden değil, sonuçları üzerinden konuşur” ifadesini kullanarak şunları kaydetti:

Eğer cumhurbaşkanı propaganda ettiği bu sistemi net olarak milletine yaşatabilseydi muhalefetin eli kuvvetli olmazdı. Sayın cumhurbaşkanı da kabul ediyordur ki cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin takdiminde göstermiş olduğu başarıyı uygulamada gösteremedi. Bunlar düzeltilsin. Biz ona da iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter demokrasi diyoruz, onlar yarı başkanlık, ne derlerse desinler. Bu sistemin Türkiye'yi taşıyamaz hale gelmiş bütün problemlerini ifşa ettik biz. Bunlar karşılığında biz de güçlendirilmiş parlamenter demokrasi diyoruz. Bizim çerçevesini çizdiğimiz bu. Bu muhtevada eğer razı olurlarsa biz buna katkı sağlayacağız, dedi Genel Başkanımız. Toptan ret cephesi değiliz. Memleketin hayrına olan işleri destekleriz. Ne AK Parti’nin düşmanı ne sayın Erdoğan’ın hasmıyız.

 

Independent Türkçe, HaberTürk

DAHA FAZLA HABER OKU