Bakan Soylu'dan 'sokağa çıkma yasağı uygulanacağı' iddialarına ilişkin açıklama

Dünyada salgının ikinci dalgasının geldiğine yönelik değerlendirmeler olduğunu belirten Soylu, "Aynı durumla biz de karşılaşmayalım. Kendi kontrolümüzü kendimiz yapalım" dedi

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye genelinde yapılan yeni tip koronavirüs denetimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ankara Mamak’ta bir semt pazarındaki koronavirüs denetimlerine katılan Soylu, dünyada ikinci dalganın geldiği noktasında bir değerlendirme olduğunu belirterek, “Aynı durumla biz de karşılaşmayalım. Kendi kontrolümüzü kendimiz yapalım" ifadelerini kullandı.

Kontrol yapılacağı haberinin önceden bildirilmesine yönelik eleştirileri yanıtlayan Soylu, "Terör operasyonu yapmıyoruz. Hep beraber bilinçli olmayı ortaya koymaya çalışıyoruz. Vatandaşa tuzak kurup ceza verme anlayışı içinde değiliz" ifadelerini kullandı.

Soylu şöyle devam etti:

Kurallarımız da aslında çok karmaşık değil. Maske, mesafe, temizlik. Pazar yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, düğünlerde, nişanlarda, toplu yaşam yerlerinde bunlara dikkat etmeliyiz. Bu sadece devlet sorumluluğu değildir. Bu her bir bireyin, her birimizin sorumluluğudur. Bu konuda kolluk kuvvetlerimiz, polisimiz, jandarmamız çalışıyoruz.

Bir pazarcı 'seçmeyin' dediğiz aman ona çıkışmamak lazım. Bir polisimiz 'maskenizi takın' dediği zaman onu terslememek lazım. Bu kendisi için değil, sağlık için hepimiz için bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Burada bugün yaklaşık 250 bin kişi denetime çıkmış durumda.

"Yine aynı günlere dönmek büyük bir sorun teşkil eder"

Sağlık Bakanı Koca ile değerlendirmelerde bulunduklarını ifade eden Soylu, “Yazdan sonra da hem ekonominin hem ülkemizin selameti açısından bize bu salgın korona mazeret üretmemeli. Onun için hepimiz dikkat etmeliyiz” dedi.

Salgın süresince gerçekleştirilen kısıtlamaların herkesi ne kadar üzdüğünün unutulmaması gerektiğini vurgulayan Soylu, “Yine aynı günlere dönmek büyük bir sorun teşkil eder” diye konuştu.

"Sokağa çıkma yasağı gündemimizde yok"

Vatandaşlara tedbirler konusunda çağrıda bulunan Soylu şöyle devam etti:

Taziye geleneğini çok uzun zamandır ayakta tutan, doğu ve güneydoğudaki vatandaşlarımıza tekrar sesleniyorum. Toplu taziyeleri bırakalım. Düğünlerde, nişanlarda dikkat edelim. Toplu taşımalarda dikkat edelim.

Cumartesi ve pazar günleri düğün ve nişan organizasyonlarına yönelik denetimler yapılacağını da vurgulayan Soylu, "Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edileceğine yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor. Böyle bir şey gündemimizde yok" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU