İran'da son 24 saatte 212 kişi hayatını kaybetti... Cumhurbaşkanı Ruhani: Koronavirüse rağmen ülke ekonomisi direnç gösterdi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Yüzde 10 ekonomisi küçülen Avrupa ve yüzde 30 küçülen ABD ile kıyasladığımızda, salgın döneminde İran ekonomisinin dah dirençli olduğunu görebiliyoruz" dedi

İran’da son 24 saatte 212 kişi hayatını kaybetti / Fotoğraf: AFP

Hükümet Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, tüm devlet erkanının düşmanların psikolojik savaş, yaptırım ve saptırmalarına karşı dayanışma ve iş birliği içerisinde olmaları gerektiğini söyledi.

Çeşitli sektörlerde haftalık olarak ülke genelinde büyük projelerin hayata geçmesinin düşmanların gözüne bir diken gibi battığı ifade eden Ruhani, "Ekonomik savaş başlatanlar ve yaptırım ile saptırma akımı, halkın bu başarı ve gücünden kızgınlar ve devletin başarısız olduğuna yönelik telkinlerinde başarısız oldular" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ruhani, "İran'da üretim durumunu diğer ülkelerle ve özellikle yüzde 10 ekonomisi küçülen Avrupa ve yüzde 30 küçülen ABD ile kıyasladığımızda, korona salgını döneminde İran ekonomisinin dah dirençli olduğunu görebiliyoruz" diye konuştu.

İran'da can kaybı 18 bine yaklaştı

Bu arada Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, yaptığı açıklamada, koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 212 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve 2 bin 751 yeni vaka tespit edildiğini belirtti.

Lari, böylece virüs kaynaklı toplam can kaybının 17 bin 617'ye, vaka sayısının da 314 bin 786'ya çıktığını aktardı.

Virüse yakalanan hastalardan 4 bin 132'sinin durumunun ağır olduğunu söyleyen Lari, şu ana kadar iyileşen hasta sayısının da 272 bin 535'e ulaştığı bilgisini verdi.

Bakanlık Sözcüsü Lari, ülkede yapılan toplam test sayısının ise bugün itibarıyla 2 milyon 560 bin 374 olduğunu kaydetti.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU