83 kilometrelik kuantum ağı kuran ABD, “hacklenemez” internet planını açıkladı

Yetkililer kuantum teknolojisi daha güvenli bir internet mimarisi için temel oluşturabileceğini ifade ediyor

Bilim insanları geçen ay rekor kırarak, 15 trilyon atom dolanık hale getirmişti (Pixabay)

ABD’li yetkililer ve bilim insanları, kuantum bilgi işleme teknolojisine dayanan, “sanal ortamda hacklenemeyen” daha güvenli bir internet için altyapı hazırlıklarına başladı.

Phys.org’un aktardığına göre ABD Enerji Bakanlığı yetkilileri, perşembe günü ulusal kuantum internet ağının ilk örneğini geliştirmek için stratejilerini ortaya koyan bir rapor yayımladı. Yeni ağın, kuantum mekaniği kullanarak mevcut ağlardan daha güvenli veri aktarımı sağlaması planlanıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bakanlık 10 yıl içinde bir prototip oluşturmayı amaçlayan projenin ilk adımı için üniversitelerle ve sektördeki araştırmacılarla birlikte çalışıyor.

Şubatta, enerji bakanlığına bağlı Argonne Ulusal Laboratuvarı ve Şikago Üniversitesi’nden bilim insanları, ülke çapındaki kara temelli en uzun kuantum ağlarından birini kurdu ve Şikago banliyölerinde 83 kilometrelik bir “kuantum ilmek” üretildi.

Bakanlık bununla kuantum dolanıklığa veya atomaltı parçacıkların aktarımına dayanan daha güvenli paralel bir ağ kurmayı amaçlıyor.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Kuantum veri aktarımın önemli özelliklerinden biri, bilginin iki konum arasında iletilirken ele geçirilmesinin son derece zor olmasıdır.

Bilim insanları bu özelliği sanal ortamda hacklenemez ağlar yapmak için kullanmayı planlıyor.

Enerji Bakanlığı, ağın ilk kullanım alanları arasında bankacılık ve sağlık hizmetleri sektörlerinin yer alabileceğini ifade ederken, ulusal güvenlik ve havacılık iletişimi uygulamalarının da dahil olabileceğini ekledi.

Açıklamanın devamında şunlar yer aldı:

Nihayetinde cep telefonlarında kuantum ağ kullanımının, dünya çapında bireylerin yaşamı üzerinde de geniş etkileri olabilir.

Başlangıçta bakanlığa bağlı 17 ulusal laboratuvar, devletin kaynak ayıracağı kuantum internetin iletişim ağları olarak hizmet verecek.

Şikago Üniversitesi profesörlerinden ve Argonne Ulusal Laboratuvar’ının kıdemli bilim insanı David Awschalom şöyle konuştu: 

Kuantum ağların temeli, maddeyi atomik ölçüde hassas biçimde sentezleme ve değiştirme kabiliyetlerimize dayanacak, bunun içinde tekil fotonların kontrol edilmesi de var.

 

Phys.org

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU