Yeni Zelanda'da personeliyle ilişkisi olduğu ortaya çıkan bakan görevden alındı

Başbakan Ardern, bakanlık çalışanıyla ilişkisi olduğu ortaya çıkan Göçmen Bakanı Iain Lees Galloway'ı görevine son verdi

Yeni Zelanda'da personeliyle ilişkisi olduğu ortaya çıkan bakan görevden alındı / Fotoğraf: AP

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, başbakanlığın resmi internet sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, Bakan Göçmen Bakanı Jain Lees Galloway ile gerçekleştirdiği görüşmede personeliyle ilişkisi olduğu iddialarını kabul eden Galloway'ın görevden alındığını kaydetti.

Bakan hakkındaki personeliyle ilişkisi olduğu yönündeki bilgilendirmenin Yeni Zelanda'da ana muhalefetteki Ulusal Parti lideri Judith Collins tarafından elektronik posta yoluyla kendisine ulaştığını belirten Başbakan Ardern, "Bakanla oturdum, ona bir dizi soru ve iddiayı sordum. Daha önce ofisinde ve bakanlığa bağlı ajanslardan birinde çalışan kişiyle anlaşmalı bir ilişkinin gerçekleştiğini doğruladı" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Bakan tüm sorumluluğu kabul etti"

Bu ilişkiye girmesiyle sorumluluk alanlarında çalışma standardı ve kültürü oluşturmakla görevli bakanının, bu sorumluğunu yerine getirmeyerek yetkisini amacının dışında kullandığını ve bu yüzden görevden alındığını ifade eden Ardern, devamında şunları söyledi:

"Bir bakan olarak yaptığı davranışları, ona olan güvenimi kaybetmeme yol açtı. Bakan, eylemlerinin tüm sorumluğunu ve aldığım kararı kabul etti. Ayrıca bir sonraki seçimde aday olmamaya karar verdi." 

Bakan Galloway özür diledi

Yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Ardern'in verdiği kararı kabul ettiğini ve herkesten özür dilediğini belirten Galloway da "Görevimde tamamen uygunsuz davrandım ve bakan olarak göreve devam edemezdim. Ailemden onları hayal kırıklığına uğrattığım için özür dilerim. Ayrıca eylemlerimden zarar gören herkesten özür diliyorum" dedi.

Galloway’ın görevden alınmasıyla portföyünde yer alan, Göçmen Bakanlığını Kris Faafoi, Kaza Tazminat Bakanlığını Carmel Sepuloni, İşyeri İlişkileri ve Güvenlik Bakanlığını Andrew Little yürütecek.

Sağlık Bakanı'da tepkiler üzerine istifa etmişti 

Temmuz ayının ilk haftasında kendisinin de onayıyla çıkarılan 4’üncü seviye karantina kurallarını ihlal eden Yeni Zelanda Sağlık Bakanı David Clark, gelen tepkiler üzerine görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU