Bir kez asansöre bindi, 71 kişiye koronavirüs bulaştırdı

Araştırmacılar apartmanda yaşayan asemptomatik hastanın, tesislere hastalık bulaştırdığını düşünüyor

Çin'de resmi rakamlara göre Kovid-19 nedeniyle 4 bin 634 kişi öldü (AP)

Araştırmacılar, bir apartmanda yaşayan kadının asansörü kullanınca fark etmeden en az 71 kişiye koronavirüs bulaştırdığını düşünüyor.

Seyahat eden bu kişi, 19 Mart'ta Amerika Birleşik Devletleri'ne yaptığı yolculuktan sonra Çin'in Heilongjiang eyaletindeki evine döndü. Bölgede yeni Kovid-19 vakalarının en son bildirilmesinin üzerinden 8 gün geçmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Araştırmacılar, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin akademik yayını Emerging Infectious Diseases'te, kadının herhangi bir hastalık belirtisi göstermediğini, virüs için yapılan testte negatif çıktığını ve buna rağmen evde tek başına gönüllü tecrit uyguladığını yazdı.

Kadın asansöre kimseyle birlikte binmemiş olsa da alt kat komşusu bir noktada onun ardından asansörü kullandı.

Alt kattaki komşuyu ziyarete gelen annesi ve annesinin erkek arkadaşı, 29 Mart'ta başka bir grupla birlikte partiye katıldı. Daha sonra da 2 Nisan'da bu gruptaki kişilerden biri inme geçirerek hastaneye kaldırıldı fakat bu noktada gezgin kadınla arasında belirgin bir bağlantı yoktu ve adama koronavirüs testi yapılmamıştı.

Araştırmacılar daha sonra gezginin apartmandaki asansöre virüs bulaştırmış olduğu sonucuna vardı. Alt komşusunun asansörü kullanırken virüse maruz kaldığı, evini ziyaret ettiğinde de annesine ve annesinin erkek arkadaşına virüsü bulaştırdığı düşünülüyor. Çift daha sonra inme geçiren hastayı ve onun iki oğlunu partide enfekte etti.

İki oğul sırayla 6 Nisan'da başka bir hastaneye nakledilen babalarının bakımını üstlendi. İnme hastası ve oğulları daha sonra yapılan testte pozitif çıktı ve araştırmacılar bu kişilerin ilk hastanede 5 hemşire ve bir doktor dahil 28 kişiye hastalık bulaştırdıklarını fark etti. Daha sonra ikinci hastaneye giderek orada 20 kişiye daha hastalık bulaştırdılar.

Alt komşunun annesinin erkek arkadaşı, Kovid-19 belirtileri göstererek kümelenmede hastalık testi pozitif sonuç veren ilk vaka oldu.

Araştırmacılar apartmandaki bir kişinin yakın zamanda seyahat ettiğini öğrenince gezgine tekrar test yaptı ve bu sefer, daha önce hastalığa yakalandığını gösteren antikorlara sahip olduğu ortaya çıktı.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nden araştırmacılar şöyle yazdı:

Gezginin asemptomatik bir taşıyıcı olduğunu ve alt komşunun, her ikisinin de yaşadığı binadaki asansördeki yüzeylere temas edince hastalığa yakalandığını düşünüyoruz. Sonuçlarımız, tek bir asemptomatik SARS-CoV-2 enfeksiyonunun toplumda geniş çaplı bulaşmaya nasıl yol açabileceğini gösteriyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/asia

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU