ABD'de Müslüman bir kadının aldığı kahvenin kabına ISIS yazıldı

Target’ten yapılan açıklamada olayın araştırıldığı; çalışanın, Müslüman kadının ismini yanlış anladığı için o şekilde yazdığı savunuldu ve özür dilendi

Fotoğraf: Twitter

ABD’nin Minnesota eyaletinde Müslüman bir kadının aldığı kahvenin kabının üstüne ismi yerine, IŞİD’in İngilizce kısaltılması "ISIS" yazılması tepki topladı.

Yerel medyadaki haberlere göre, St. Paul şehrinde Target mağazası içinde bulunan kahve zinciri dükkanından kahve almak isteyen Aishah adlı başörtülü kadın, kahvesini aldıktan sonra kahve kabının üstünde IŞİD’in İngilizce kısaltması olan "ISIS" yazıldığını gördü.

“Şoke oldum”

Güvenlik nedeniyle tam ismini vermek istemeyen 19 yaşındaki Müslüman kadın, kahve kabının üstüne ISIS yazılması nedeniyle aşağılandığını hissettiğini belirterek, "İçeceğimi aldığımda üzerindeki yazıdan dolayı şoke oldum" dedi.

“Ayrımcılık ve İslamofobia'dır”

Minnesota Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Başkanı Jaylani Hussein, Target hakkında ayrımcılıktan dava açmayı planladıklarını belirterek, "Müslüman toplumundan birini terörist organizasyonla özdeşleştirmek ayrımcılık ve İslamofobia'dır" ifadesini kullandı.

Target’ten yapılan açıklamada ise olayın araştırıldığı ve çalışanın, Müslüman kadının ismini yanlış anladığı için o şekilde yazdığı savunularak, özür dilendi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU