Yeni Zelanda lideri Ardern sınırları açma çağrısını reddetti: Dünya bu haldeyken tehlikeli

"Yeni Zelanda'nın sınırlarını açacağımız bir vakit gelecek ancak bu zamanın virüsün giderek kötüleştiği şu an olduğunu düşünmek açık konuşmak gerekirse tehlikeli"

Jacinda Ardern salgın sırasında dünyanın içinde bulunduğu tabloya dikkati çekerek rakiplerinden gelen önerileri kabul etmedi (Reuters)

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ülkenin sınırlarını yeniden açmaya dair siyasi rakiplerinden gelen çağrıları şiddetle eleştirerek böyle bir öneriyi "açıkça tehlikeli" olarak niteledi.

Tecrit önlemlerini erkenden alıp koronavirüs vaka sayısını çarpıcı şekilde düşük tutmayı başaran Pasifik ada ülkesinde son zamanlarda doğrulanmış yalnızca 22 vaka ve hastanede tedavi gören bir hasta bulunuyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sonuç olarak, spor etkinliklerine kitlesel düzeyde katılım ve konaklama sektörünün yeniden tam kapasite çalışması da dahil olmak üzere Yeni Zelanda’nın büyük çoğunluğu normal işleyişine döndü.

Ancak ülkenin temiz sağlık sicilinin, ölüm döşeğindeki bir akrabalarını ziyaret için Birleşik Krallık'a giden iki Yeni Zelandalının geri dönüşüyle zedelenmesinin ardından yurtdışına seyahatlerle ilgili kısıtlamalar sürüyor. Söz konusu iki kişi ülkeye döndüklerinde testten geçirilmemişti.

Ardern günlük basın toplantısında şöyle konuştu:

Bugün ve geçen hafta boyunca, sınırlarımızın virüsün yavaşlamayıp ivme kazandığı, bazı ülkelerde hala zirve noktasına bile ulaşmadığı, vakaların küresel çapta 10 milyonu ve can kaybının yarım milyonu geçtiği, ülkelerin tecrit kapsamını genişlettiği ya da bu uygulamalara geri döndüğü bir dünyaya açılmasına yönelik çağrılara şahit oldum.

Hafta sonu spor etkinliklerinin keyfini çıkarma, restoran ve barlara gitme imkanımız hep var. İşyerlerimiz açık ve istediğimiz sayılarda toplanma olanağına sahibiz.

Avrupa Birliği (AB) de dahil olmak üzere sınırları yeniden açmaya dair uluslararası çabalara atıfta bulunan Ardern, ülkesini bu yönde hareket etmek için beklemesi gerektiği konusunda uyardı.

Bununla birlikte İşçi Partisi lideri, komşu Avustralya'yla tecrit önlemleri ve test uygulamalarına bağlı olarak iki devlet zemininde muhtemel seyahat anlaşmaları teklifi üzerinde görüşme halinde olduğunu kaydetti.

AB kendi sınırlarını bizimki de dahil bir dizi ülkeye açma arayışındayken, öncelikle deniz ötesi seyahatlerden dönen Yeni Zelandalıların koronavirüsün ülkede yayılmasında katkısının olduğunu hatırlatmak isterim.

Yeni Zelanda sınırlarını açacağımız bir vakit gelecek ama bu zamanın virüsün giderek kötüleştiği şu an olduğunu düşünmek açıkça konuşmak gerekirse tehlikeli.

Başbakanın bu sözleri görünüşe bakılırsa, başlıca siyasi rakibi olan Yeni Zelanda Ulusal Partisi'nin lideri Todd Muller'ın yönelttiği eleştirilerin ardından geldi.
 


Muller pazartesi günü gazetecilere yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki 12-18 ay boyunca herkese tamamen kapalı kaldığımız bir stratejinin tek kelimeyle savunulur yanı yok" demişti.

Gelecek 12-18 ay boyunca gerçekliğimiz bu olacaksa ülke ekonomik etki itibarıyla tanınmaz hale gelecektir.

Bununla birlikte ülkenin büyük çoğunluğu, başbakanın sergilediği ihtiyatlı tutumu destekliyor gibi görünüyor.

Stickybeak'in yakın zamanda gerçekleştirdiği bir ankete göre, kamuoyunun yüzde 24'ü Pasifik adalarıyla karşılıklı seyahat anlaşmaları yapılması ve yüzde 29'u aynı uygulamanın Avustralya'yla hayata geçirilmesi gerektiğini düşünürken, yaklaşık yüzde 47'lik kesimse bu tip "seyahat koridorlarının" şu anda göz önünde bulundurulmaması gerektiğini söyledi.

Ulusal Parti lideriyle başbakan arasındaki görüş ayrılığı, gelecek genel seçime 100 günden daha az süre kala yaşandı.

Muller, selefine yönelik desteğin çarpıcı şekilde düşmesi nedeniyle iki aydan daha kısa süre önce liderliği devralmasının ardından partisinin anketlerdeki oy oranlarını bir miktar artırmayı başardı.

Ne var ki son anketler Ardern'ın ikinci kez seçilmesinin ihtimal dahilinde olduğunu gösteriyor. Kamuoyu araştırma kuruluşu Colmar Brunton'ın yakın zamanda gerçekleştirdiği 1 NEWS Anketi'ne göre Ardern, Yeni Zelanda'nın nispi temsil sistemine geçtiği 1996'dan bu yana ülkede ilk kez çoğunluğun oyunu kazanma yolunda ilerliyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: Şafak Küçüksezer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU