2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği: Ligler oynanmadan sonlandırılmalı

2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen ve 18 Temmuz'da yeniden başlatılacak liglerin oynanmadan sonlandırılması talebinde bulundu

2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği, liglerde mücadele eden takımlardan yüzde 90'ının oynamamayı tercih ettiğini bildirdi / Fotoğraf: AA

2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle risk içinde bulunduklarını, yetersiz fiziki ve maddi şartlardan dolayı kalan sürede maçların insan sağlığı için risk teşkil ettiğini vurgulayarak liglerin olduğu gibi oynanmadan sonlandırılmasını talep etti.

2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği'nin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

2. ve 3. Lig kulüplerinin 89 temsilcisi olarak 17 Mart 2020'de Türkiye'de 18 vaka varken başlayan pandemi sürecinde gerek Birliğimiz gerekse kulüplerimiz örnek alınacak bir duruş göstererek devletinin ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yanında hiçbir talepte bulunmadan sürece destek vermiştir. 100 günlük pandemi sürecinde hem hiçbir maddi talepte bulunmayan kulüplerimiz hem de spor kamuoyuna bir demokrasi dersi vererek üç kez 89 kulübü kapsayan bir eğilim yoklaması yaparak TFF'nin karar mekanizmasına destek olmuştur.

 

 

Açıklamada, kulüpler ile yapılan oylamalarda sürekli artan imkansızlıklar sebebiyle son altı haftanın oynanmaması yönünde kulüplerin ciddi bir irade ortaya koyduğu belirtilerek, şöyle denildi:

Tüm senaryolar TFF'nin önüne kulüplerimizin talebi olarak aynı Süper Lig ve TFF 1. Lig gibi konmuştur. Kulüplerimizin yüzde 90'ı oynamamayı tercih ederken play-off ile diğer seçenekleri TFF'nin takdirine bırakmıştır. Burada son ana kadar oynamama kararının çıkmasını beklerken, bazı sebepler ile 18 Temmuz 2020 itibarı ile maçların oynanması yönünde açıklama yapılması yüzde 90 oranında irade ortaya koyan kulüplerimizi yok saymıştır. Öncelikle kulüplerimizin neredeyse tamamı pandemiden kendileri ve futbolcularım koruyacak fiziki şart ve imkanlara sahip değildir.

"Müsabakaların tamamının temmuz ve ağustos aylarına denk geldiği" vurgusunun yapıldığı açıklamada, saat 16.00'da oynanacak maçların ciddi risk teşkil edeceği ve statların çoğunda ışıklandırma olmaması ve sentetik sahalarda yapılacak gündüz maçlarının sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğuracağı bilgisi paylaşıldı.

2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği'nin açıklamasında transfer döneminin de haksız rekabete uğrayacağı dile getirilerek, şunlar kaydedildi:

1 Temmuz'da başlayacak transfer dönemine istinaden oluşacak transfer piyasası haksız rekabete neden olacaktır. 2. Lig'den 1. Lig'e çıkacak takımlara hazırlık, yabancı transferi, Passolig ve gerekli fiziki şartlar için yeterli zaman kalmamaktadır.

Kısa bir hazırlık dönemi ile takımlar temmuz sıcağında haftada bir maçı yıpranarak da olsa oynayabilirler ancak gerek seyahat şartlarının zorluğu gerekse birçok sahanın sentetik olması haftada bir deplasmanlı maç oynarken ciddi sakatlıklara yol açacaktır.

Maçlardan iki gün evvel test yapılması, tek kişilik odalarda konaklama, sosyal mesafe ile çift otobüs seyahatleri 2. ve 3. Lig'de hayalden öteye geçemez.

TFF'nin hazırlamış olduğu müsabaka protokolü gereği 89 kulübün haftada 90 bin test yapma zorunluluğu ve bu testlerin maliyeti.

Altı haftada oynanacak lig ve üstüne Play off maçları 2020-21 sezonu programının ancak ekim başı başlamasına izin verecektir ki bunun geç bir sezon başlangıç tarihi olduğu görüşündeyiz. Bu takvimin de sporcu sağlığı yönüyle kısaltılma şansı hiç yoktur.

2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği, artan Kovid-19 riski ve içinde bulundukları yetersiz şartlardan dolayı kalan sürede maçların insan sağlığı açısından büyük risk teşkil ettiğini hatırlatarak, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nu göreve davet ederken TFF'ye de "haklı ve mantıklı talebimizi bir kez daha gözden geçirmesini önemle rica ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Vakfın açıklamasına şu sözlerle son verildi:

Bu noktada kararın değiştirilmesi için kulüplerin demokratik çoğunluğunun net talebi yönünde oynanmadan sonlandırılması talebimizi inşan sağlığı ve kulüplerin pandemi dolayısıyla yaşadığı maddi kayıplar göz önünde bulundurularak ivedilikle talep ediyoruz.

Türkiye Futbol Federasyonu, alt ligleri 18 Temmuz tarihinde başlatma kararı almıştı. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU