Kılıçdaroğlu: Belediyelerimize kumpas kuruluyor; sahillere göz dikmişler

"Özellikle rantın büyük olduğu İzmir'de belediye başkanlarımıza kumpas kurma girişimlerinin de olduğunu biliyoruz”

Fotoğraf: AA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın belediyelerine yönelik bir kumpas kurduğunu söylerken “İstanbul'da rantı tümüyle tüketen rantiye sınıfı İzmir'e, İzmir'in sahillerine göz dikmiş durumda” dedi.

Habertürk’e konuşan CHP lideri, hükümetin öncelikle ellerini kollarını bağlayıp belediyeleri iş yapamaz duruma getirmek istediğini, ikinci olarak yargıyı kullanarak belediyeler kumpas kurduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “İzmir parası” ve “İzmir bayrağı” konusundaki ifadeleri dolayısıyla bir linç kampanyası yürütüldüğüne dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Orada TURSAB yetkilileri ile bir araya gelmişler. İzmir'de turizmi nasıl canlandırırız; şehre daha fazla turist nasıl gelebilir diye. O çerçevede bir İzmir markası yaratmak istiyorlar” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

CHP lideri, şu ifadeleri kullandı:

 Hükümet iki açıdan sıkıştırıyor. Gerçekten belediye başkanlarının elini kolunu bağlamak istiyor ama belediye başkanlarımız bunu kavgasız dövüşsüz aşıyorlar. İkincisi ise savcılar aracılığıyla belediye başkanlarının üzerine gitmeye çalışıyorlar; baskı kuruyorlar. Yargıyı maşa olarak kullanarak CHP'li belediyeler üzerinde baskı kurmak istiyorlar. Mesela Yalova Belediye başkanımız. İhbarı yapan kendisi, kendisinden önce başlayan uygulama. Kendisinin de o işin içinde olduğuna dair hiçbir delil yok ama sırf Sarayın talebi doğrultusunda bir numaralı sanık olarak ağır cezaya verildi. Hiçbir delil yok ortada. Niçin bir numaralı sanık gösterildi? İdare mahkemesini kazanmasın diye... Açtığı davayı göreve iade davasını, mecburen ağır cezadaki davanın sonuçlanmasını bekleyecek. Böylece uzun yıllar ya da uzun süre belediye başkanlığı yapamayacak. Böylece belediye başkanlarımıza bir kumpas kuruyorlar. Yargı aracılığıyla kuruyorlar bu kumpası. Biz bunun da farkındayız.

“Özellikle rantın büyük olduğu İzmir'de belediye başkanlarımıza kumpas kurma girişimlerinin de olduğunu biliyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

Bunun dışında kumpas kurulduğunu da biliyoruz. Özellikle İstanbul'da rantı tümüyle tüketen rantiye sınıfı; İzmir'e, İzmir'in sahillerine göz dikmiş durumda. Oradaki rantı kullanmak istiyor. Belediyeler de buna izin vermeyince hükümet aracılığıyla belediyelere yargı üzerinden baskı kurulmak isteniyor.

 

Habertürk, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU