Norveç’te Müslüman karşıtı grup yaptıkları eylemde yumurta ve domates yağmuruna tutuldu

Norveç İslam Konseyi ve bazı camiler, “dikkatleri küçük bir nefret grubuna çekmekten” kaçınmaları için üyelerini Mortensrud Meydanı’na gitmemeleri konusunda uyarmıştı

 SIAN lideri Lars Thorsen eylemde üzerine isabet eden yumurtaları temizlemeye çalıştı (Terje Pedersen/NTB scanpix)

Norveç’in başkenti Oslo’da Müslüman karşıtı gösteri düzenleyen Norveç’in İslamlaşmasını Durdurun (SIAN) adlı harekete bağlı ırkçı grup, eyleme tepki gösteren kalabalık tarafından yumurta ve domates yağmuruna tutuldu.

Sputnik’in Aftenposten gazetesinden aktardığı habere göre yaklaşık 300 kişilik grup, Mortensrud Meydanı’nda SIAN lideri Lars Thorsen’in konuşma yapmasını engellemeye çalıştı. Kalabalık içinden kimiler bağırırken, kimileri de trampet çaldı. Gruptan bazıları da eylemcilere yumurta, domates ve boş şişe fırlattı.

Yirmi kişilik ekiple gösterinin yaşandığı bölgeye çelik barikat kuran polis, Müslüman karşıtı eylemcilerle diğer grubu ayrı tutmaya çalıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Polis birimleri Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımdaysa, eylem alanında bulunma nedenlerini “ifade özgürlüğünü koruyarak nizam ve güvenliği muhafaza etmek olduğunu” belirtti.

Ancak karşıt grubun bazı cisimleri atmasının ardından polis ekipleri Thorsen ve diğer SIAN destekçilerini eylem alanından uzaklaştırdı.

SIAN hareketi, göçmen kökenli nüfusun yüzde 56 oranında olduğu ve Oslo’da azınlıkların çoğunlukta bulunduğu ilk belediye olan Mortensrud’un bu eylem için özellikle seçildiğini açıkladı.

Bir SIAN taraftarı paylaştığı tweet’te Norveç’in artık “yeni Doğu Almanya” olduğunu savunurken, Sosyalist Sol Parti’den Trine Donhaug ise Mortensrud’u “küçük Birleşmiş Milletler’e” benzeterek nefreti yaymanın durdurulması gerektiğini söyledi.

Norveç İslam Konseyi ve bazı camiler bu olay öncesinde yaptıkları uyarılarda, “dikkatleri küçük bir nefret grubuna çekmekten” kaçınmaları için üyelerini Mortensrud Meydanı’ndaki eyleme katılmamaya çağırmıştı.

 

Independent Türkçe, Sputnik

DAHA FAZLA HABER OKU