İYİ Partili Çıray: Halk sağlığı laboratuvarları, sağlığımızı tehdit ediyor

İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu. Çıray, daha önce de “Hıfzıssıhha Merkezi’nin kapatılması hata” açıklamasını yapmıştı

Fotoğraf: İYİ Parti Basın Birimi

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Dr. Aytun Çıray, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesi ile Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın cevaplaması için 6 soru iletti.

"Alelacele kurulan kurullar..."

Çıray soru önergesinin gerekçe ve giriş bölümünde, “Yaşadığımız pandemi süreci, bir salgınla baş edebilmek için köklü kurumlara ihtiyaç olduğunu, donanımlı, tedavi edici kurumların ve hizmetlerin yanında gelişmiş teşhis ve güvenilir biyolojik ürünlerin üretilmesine ihtiyaç olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Alelacele kurulan kurullar ve koordinasyon eksiği olan kurumlarla yaşanan keşmekeş hala hafızalardadır” ifadelerini kullandı.

'Ölüme sebebiyet verecek üretim' iddiası savcılıkta

Daha önce yaptığı açıklamada Hıfzıssıhha Kurumu'nun kapatılmasını hata olarak yorumlayan Çıray, bu kurumun yerine ikame edilen Halk Sağlığı Kurumu'nun çalışanlarından mesajlar aldığını ve çalışanların mutsuz olduğunu savundu. 

"Anlatılanlar inanılır gibi değil, ileriye gitmesi çağdaş normları yakalaması gereken kurum, adeta onlarca yıl geriye götürülmüş gibi görünüyor" diyen Aytun Çıray,  açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü:

Biyolojik ürünlerin üretim yerlerinde GMP (Good Manufacturing Practices/İyi Üretim Uygulamaları) şartlarından söz etmek mümkün değil. Ürünlerin kontrol edildiği Laboratuvarlarda GLP (Good Laboratory Practice/İyi laboratuar uygulaması) şartlarından bile söz etmek mümkün değil. Yani, “Halk Sağlığı Laboratuvarları sağlığımızı tehdit ediyor. Hatta bir Halk Sağlığı çalışanı Uzman Doktor, kurumun yöneticileri hakkında “görevi ihmal ve ölüme sebebiyet verecek şekilde üretimler yapmak” gibi suçlamalarla adli mercilere suç duyurusunda bulunmuştur.

çıray-aa.jpg
Doktor olan Aytun Çıray, geçmişte Sağlık Bakanlığı'nda müsteşar olarak görev yapmış bir isim / Fotoğraf: AA

 

"Sorumlular hakkında soruşturma açıldı mı?"

Çıray, Anayasa’nın 98 ve TBMM İç Tüzüğü’nün 96. Maddeleri uyarınca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

1- Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Biyolojik Ürünler ve Deney Hayvanları biriminde yılan, akrep difteri, tetanoz antiserumu aşağıda fotoğrafları olan tesislerde mi üretilmektedir?

2- Fotoğraflarda görüldüğü gibi uygun olmayan laboratuvarlarda üretilerek, kontaminasyon sebebi ile ölüme sebebiyet verebilecek at kaynaklı akrep anti serumu, yılan anti serumu, difteri anti serumu, tetanoz anti serumu üretimi yapılıp, kullanıma verilmekte midir?

3- Bu ürünlerin kullanılması durumunda ölüme sebebiyet vererek, telafisi mümkün olmayan halk sağlığı zararları oluşturulması olasıdır. Bu sebeple kullanıma sürülmüş ürünlerin, ivedilikle geri çekilmesini düşünüyor musunuz?

4- Eğer antiserumlar aşağıda fotoğrafları görülen laboratuvarlarda üretiliyorsa uygun üretim şartlarının olmadığı laboratuvarları sağlamayarak toplum sağlığını tehdit eden sorumlu yöneticiler hakkında soruşturma açtınız mı?

5- Devletin kurumu ve yöneticileri GMP (good manufacturing practice = İyi üretim uygulamaları) şartlarına neden uymamaktadır? Devlet kurumları bu kurallara tabi değil midir?

6- Bu durum birçok rapor ile hiyerarşik düzende iletildi ise bunca zamandır niçin uygun şartlar sağlanmadı ve iyileştirilmeye çalışılmadı?

Halk sağlığı laboratuvarı İYİ Parti.jpg
Fotoğraf: İYİ Parti Basın Birimi

 

“Hıfzıssıhha Merkezi’nin kapatılması hata”

Çıray, Kovid-19 pandemisiyle ilgili olarak 31 Ocak 2020 tarihinde yaptığı basın açıklamasında “Hıfzıssıhha Merkezinin kapatılmasının hata olduğunu” ileri sürmüştü.

Alman Şansölye Merkel’in pandemi başlangıcında yaptığı konuşmayı hatırlatan Çıray, Almanların benzer kurumu Robert Koch Enstitüsü’nün salgının üstesinden gelmek için en büyük güvence olarak gösterilmesini hatırlatmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU