Hafter Mısır'dan yardım istedi: Türkiye'nin silah akışını durdurun

UMH güçlerinin Libya’daki ilerleyişinin ardından LUO lideri Hafter, Kahire’de temaslarda bulundu. Sisi, 8 Haziran'dan itibaren Libya genelinde ateşkes çağrısında bulundu

Hafter ve Sisi, Kahire'de bir araya geldi / Fotoğraf: Mısır Cumhurbaşkanlığı

Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri Halife Hafter, Mısır'ı Türkiye'nin Libya'ya silah akışını durdurmak için elinden geleni yapmaya çağırdı.

Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile ortak basın toplantısı düzeneyen Hafter, şunları söyledi:

"Mısır'dan Türkiye'nin Libya'ya silah ve militan akışını tamamen durduracağı ve ülkeye gelen yabancıları geri döndermek için daha etkili ve acil çaba göstereceğini umuyorum"

Hafter, ülkedeki yabancı güçlerin sadece Libya'ya değil komşu ülkeler ve bölgeye de zarar verdiğini ifade etti.

Sisi'den 8 Haziran'dan itibaren ateşkes çağrısı

Basın toplantısında konuşan Sisi, Libya'ya yönelik yeni bir siyasi girişim başlattıklarını ve 8 Haziran'da ülke genelinde ateşkes çağrısı yaptıklarını duyurdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Toplantıda "Kahire Bildirgesi" isimli bir duyuru yapan Sisi, şunları söyledi:

"Hafter ve Salih (Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı) ile Libya'daki çatışmayı sona erdirmek için siyasi bir girişimde bulunma konusunda fikir birliğine vardık. Bu girişim kapsamında 8 Haziran itibarıyla tüm Libya genelinde ateşkes çağrısında bulunuyoruz"

Hafter'in siyasi müttefiği Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih de daha önceden teklif ettiğine benzer şekilde, Libya'da hükümetin temelini oluşturan Başkanlık Konseyi isimli yapıda "bir başkan ve iki yardımcısının belirlenmesinin" yanı sıra "bir buçuk yıl süreyle bir geçiş döneminin" yapılmasını öngördüklerini söyledi.

Salih, bu girişimin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) önerileri ile Libya'ya ilişkin ocak ayında düzenlenen uluslararası Berlin Konferansı'na sonuçlarına uygun olarak geldiğini" savundu.

Hafter ise Berlin Konferansı'nın sonuçları doğrultusunda, BM'nin Libya Destek Misyonu'nun himayesinde gerçekleşen 5+5 ateşkes görüşmelerine bağlı kaldıklarını öne sürdü. 

LUO lideri, "tüm Libyalıların katılacağı bir diyalog toplantısıyla geçiş döneminin kararlaştırılması gerektiğini" savundu.

Libya hükümetinden ilk tepki: Operasyonlara devam edeceğiz

Libya hükümeti Başkanlık Konseyi Üyesi de olan Eğitim Bakanı Muhammed Ammari Zayid, resmi sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, "vatan toprağının tamamını kurtarmaya ve devlet otoritesini tahkim etmeye devam" edeceklerini belirtti. 

Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu da yaptığı yazılı açıklamada, "Bizim savaş suçlularını (Hafter'i) televizyonda izleyecek zamanımız yok. Ordumuzun kahraman güçlerinin kaçan milislerin peşinden gidişini takip ediyoruz" ifadesini yer verdi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri de katıldığı bir televizyon programında, "Hafter'in gelecek müzakerelerde yeri olmadığının" altını çizdi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, son günlerde önce Trablus Uluslararası Havalimanını, ardından da tüm Trablus il sınırında kontrolü sağladı.

UMH, başkentin 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune'yi ele geçirdikten sonra Sirte, Cufra ve güneydeki petrol sahalarına operasyon başlattı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU