Moody's: Havacılık sektörü 2023'e kadar toparlanamayacak, şirketlerin borç yükü artacak

Moody's yaptığı açıklamada, havacılık sektörünün derin yapısal değişikliklerle karşı karşıya kacağını ifade etti

Fotoğraf: Reuters

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen havacılık sektörünün toparlanmasının uzun süreceğini bildirdi. 

Kuruluştan yapılan açıklamada, hava yolu yolcu talebindeki ciddi durgunluğun 2021'de de devam edeceği belirtilerek, "Havacılık sektörü 2023'ten önce tamamen toparlanamayacak ve derin yapısal değişikliklerle karşı karşıya kalacak" ifadesi yer aldı.  

Açıklamada, sağlıkla ilgili endişeler, kurumsal seyahat politikalarındaki değişiklikler, uluslararası seyahatteki olası kısıtlamalar ve daha düşük gayrisafi yurt içi hasıla ile yükselen işsizlik nedeniyle azalan harcamalar nedeniyle yolcu talebinin 2022'ye kadar sınırlı olacağı ifade edildi. 

Hava yolu şirketlerinin borç yükü artacak 

Havacılık sektöründeki talebin 2023 yılında 2019'daki seviyelerine yaklaşabileceğinin belirtildiği açıklamada, Kovid-19 salgınına ilişkin belirsizliğin öngörü yapmayı zorlaştırdığı aktarıldı. 

Açıklamada, birçok hava yolu şirketinin borç yükü pahasına likiditelerini artırdığına işaret edilerek, daha güçlü ve devlet destekli hava yolu şirketlerinin mart ayından bu yana likiditelerini önemli ölçüde artırdığı kaydedildi. 

Çoğu hava yolu şirketinin 2023'e kadar önemli ölçüde borçlanacağının vurgulandığı açıklamada, kuruluşun 25 Mayıs'tan bu yana 13 hava yolu şirketinin kredi notunu düşürdüğü ve 6 hava yolu şirketinin ise notunun teyit edildiği hatırlatıldı. 

Açıklamada, havacılık endüstrisinin önemli yapısal değişikliklere uğrayacağı, ticari havacılık imalatı ve tedariği, havaalanı, seyahat ve hava yolu hizmetleri gibi ilgili sektörlerde de etkilerin hissedileceği bilgisine yer verildi.

IATA: Havayolu taşımacılığı 2019 seviyelerine 2023’ten önce dönemeyecek

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) da geçen ay yaptığı açıklamada, sektörün 2023’e kadar toparlanmasının zor olduğunu belirtmişti.

IATA'nın Baş Ekonomisti Brian Pearce, yolcu trafiğinin kriz öncesi döneme geri dönebilmesi için en erken tarihin 2023 olduğunu belirterek, “İç hatlarda seyahatler daha önce başlayacak olmasına rağmen 2019 seviyelerine 2022’den önce dönemeyecek. Uluslararası taşımacılıkta ise talebin 2023 ya da 2024’ten önce toparlanmasını beklemiyoruz” demişti. 

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU