Afganistan’da peş peşe saldırı: Aralarında bir din alimi ve emniyet müdürünün de olduğu birçok kişi hayatını kaybetti

ABD ile Taliban arasında süren barış anlaşmasına rağmen Afganistan’da şiddet durmuyor. Ülkenin değişik kentlerinde düzenlenen saldırılar sonucu onlarca sivil ve güvenlik görevlisi yaşamını kaybetti

Afganistan’da peş peşe saldırı / Fotoğraf: Reuters

Afganistan'ın Paktiya vilayetinin Sayed Kerem ilçesi Emniyet Müdürü Humayun Himmet, göreve başlamasından 5 saat sonra uğradığı bombalı saldırıda hayatını kaybetti.

Sayed Kerem Kaymakamı Şerif Kilival, basına yaptığı açıklamada, İlçe Emniyet Müdürü Himmet'in, göreve başlamasının hemen ardından Taliban saldırısına uğrayan polis karakoluna desteğe giderken Çinui bölgesinde bombalı saldırıya uğradığını belirtti.

Kilival, Taliban militanlarınca düzenlenen saldırıda ilçe Emniyet Müdürü Himmet ile 3 polisin yaşamını yitirdiğini, 4 polisin de yaralandığını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Başkent Kabil’de camiye bombalı saldırı

Bir diğer saldırı haberi ise başken Kabil’den geldi. Kabil'de Vezir Ekber Han Camisi'ne düzenlenen bombalı saldırıda ülkenin önemli din alimlerinden imam Muhammed Ayaz Niyazi ile bir kişi hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık Aryen, yaptığı açıklamada, Vezir Ekber Han Camisi'ne yerleştirilen bombanın, akşam namazı sırasında patlatıldığını söyledi.

Aryen, saldırıda ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Niyazi ile bir sivilin yaşamını yitirdiğini, 2 kişinin yaralandığını ve cami avlusunda patlamaya hazır başka bir bombanın etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Kandahar Valiliği Sözcüsü Ahmad Bahir Ahmadi de Kandahar'ın Şahveli Kot ilçesinde yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 4 sivilin yaralandığını bildirdi.

Polis memur meslektaşlarını öldürdü Taliban saflarına katıldı

Ülkenin Uruzgan vilayetinde bir polis memurunun iki meslektaşını silahla vurarak öldürdüğü belirtildi.

Uruzgan Valiliği Sözcüsü Zilgey İbadi, basına yaptığı açıklamada, Uruzgan'ın Sufiyan bölgesinde bir polis memurunun, aynı karakolda görev yaptığı polislerin üzerine ateş açtığını söyledi.

İbadi, saldırıda iki polis memurunun yaşamını yitirdiğini, iki polis memurunun yaralandığını belirtti.

Sözcü İbadi, saldırganın daha sonra öldürdüğü meslektaşlarının silahlarını da alarak Taliban safına katıldığını ifade etti.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU