Yetkililerden el dezenfektanı uyarısı: Sıcak havada arabanızda bırakmayın

Western Lakes İtfaiyesi, “El dezenfektanını sıcak havalarda aracınızda tutmak felakete yol açabilir” ifadesini kullandı

Western Lakes İtfaiyesi tarafından paylaşılan fotoğraf, el dezenfektanıyla başlayan yangının bir aracın içine verdiği ciddi hasarı gösteriyor (Western Lakes Fire District)

Teksas’taki uzmanlar, sıcak bir günde arabada el dezenfektanı bırakmanın “felakete” yol açabileceği uyarısında bulundu.

Western Lakes İtfaiyesi, bir arabanın erimiş kapısını gösteren Facebook gönderisinde, el dezenfektanlarındaki alkol içeriğinin onları yanıcı hale getirdiğini belirterek bölge sakinlerini uyardı.

İtfaiye departmanı şu açıklamada bulundu:

Sıcak havalarda el dezenfektanını aracınızda tutup onu güneşe maruz bırakmak, şişeden geçen ışığın büyümesine neden oluyor. Araçlarda sigara içerken veya bu hafta sonu ızgara yaparken özellikle açık ateşin yanında dezenfektanın olması felakete yol açabilir.

CBS Dallas’a göre, arabanın şoför tarafındaki kapıda “araç içinde 95 fahrenhayt (35 santigrat) dereceye ulaşan sıcaklıkta el dezenfektanının tutuşturması nedeniyle” meydana gelen ciddi hasar, fotoğrafta görülüyor.

Habere göre, Teksas Kamu Güvenliği Departmanı da eyaletin geri kalanını tehlikeye karşı uyarmak için görüntüyü paylaştı.

Dallaslı emekli itfaiyeci Sherrie Wilson, CBS'e şöyle konuştu:

El dezenfektanı kolaylıkla yanabiliyor ve tahriş edici.
Hava saldığında, ve de araba gibi dar bir alanda hava saldığında, ve buhar çıkardığında el dezenfektanı patlayabilir.

Yetkililer, araba gibi kapalı alanlarda yanıcı maddelerin buhara dönüştüğünü ve statik enerjinin bu ortama girmesi durumunda alev oluşturabileceğini açıkladı.

Wilson, “Ve bu, birinin içeri girip kazak veya ceket ya da bunun gibi herhangi bir şeyi çekmesiyle olabilir” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yetkililer, buna ilaveten, sterilizasyon ürünlerinin sıcak ortamlarda uzun süre bırakılmasının alkol içeriğini azaltabileceği ve onları daha az etkin kılacağı uyarısında bulundu.

Teksas Üniversitesi’nin Dallas’taki Kimya ve Biyokimya Bölümü’nden Dr. Mihaela C. Stefan, medya kuruluşuna “Eğer alkol buharlaşırsa el dezenfektanı daha az etkili olur. Mikropları öldüren de alkoldür” dedi.

Eyaletin Sağlık Hizmetleri Departmanı da geçen ay, “Kovid-19 pandemisi sırasında el dezenfektanlarının ve dezenfektan ürünlerin uygunsuz kullanımına” ilişkin kamu yararına yönelik bir uyarı yayımladı.

Açıklamaya göre, sağlık birimi el dezenfektanlarının yanlışlıkla yutulmasından kaynaklanan sağlık sorunlarında yüzde 64’lük keskin bir artış gördü.

Birleşik Krallık’ta yayımlanan bir rapora göre, koronavirüs pandemisi sırasında el dezenfektanlarının süpermarketlerde satışı küresel salgının kızıştığı 23 Şubat’a kadar yüzde 255 yükseldi.

Teksas, cuma günü itibarıyla yaklaşık 50 bin yeni koronavirüs vakasını ve bin 300’den fazla ölümü kayıt altına aldı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Cenk Korkmazer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU