Dünyada koronavirüsten en fazla etkilenen 11’inci ülke Hindistan’da hasta sayısı yükseliyor

Hindistan’da yeni tip koronavirüse yakalanan kişi sayısı 100 bini geçti. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bin 155’e yükseldi

Hindistan’da Kovid-19 vaka sayısı 100 bini geçti / Fotoğraf: Reuters

Koronavirüs (Kovid-19) salgını görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, Hindistan’da vaka sayısı 100 bin 340’a ulaştı.

Dünyada salgından en çok etkilenen 11'inci ülke olan Hindistan'da salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 155’e yükseldi.

NDTV kanalının haberine göre, Hindistan'da salgından en çok etkilenen Maharaştra eyaletinde vaka sayısı 33 bin 53'e yükselirken, bu eyaleti 11 bin 379 vaka ile Gucerat, 11 bin 224 vaka ile Tamil Nadu izledi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Vaka sayılarındaki artış etkili oldu

Başkent Yeni Delhi ve çevresindeki bölgeleri içerisine alan Ulusal Başkent bölgesinde koronavirüs vaka sayısı 10 bin 54 oldu.

Öte yandan, Cammu Keşmir bölgesinde salgın vaka sayısı bin 183'e yükselirken, salgın dolayısıyla 13 kişi yaşamını yitirdi.

Ülkede salgın vakalarında görülen artış nedeniyle sokağa çıkma yasağı dün bir kez daha uzatılmış ancak eyaletlere, kısıtlamalara tabi olan bazı ekonomik faaliyetlerin düzenlenmesiyle ilgili daha fazla karar hakkı verileceği belirtilmişti.

Sokağa çıkma yasağı 31 Mayıs’a kadar uzatıldı

İçişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, ülke genelinde halihazırda uygulanan sokağa çıkma yasağının 31 Mayıs’a kadar uzatıldığı belirtilmiş ve bugünden itibaren yürürlüğe girecek yeni karara göre, hava yolu ve metro seferlerinin yapılmayacağı, eyaletler arası tren seferlerinin ise bazı kısıtlamalarla süreceği ifade edilmişti.

Sokağa çıkma yasağı süresince okullar, oteller, restoranlar, dini, siyasi ve kültürel faaliyetlerle ilgili toplanma alanları kapalı olacak.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU