Kral penguenlerinin dışkısı gülme gazı yayarak bilim insanlarını sersemletti

Kral penguenleri üzerine çalışan bilim insanları bu canlıların dışkısından çıkan azot protoksin nedeniyle zor zamanlar geçirdi

Kral penguenlerin doğal ortamlarındaki ömürleri 26 yıldır (AFP)

Penguenler sadece paytak yürüyüşleri ve sevimli davranışlarıyla değil dışkılarının ortaya çıkardığı gülme gazıyla da bilim insanlarını sersemletebiliyor.  Bilim insanları çevre bilimiyle ilgili hakemli akademik yayın Science of the Total Environment'da yayımladıkları çalışmada, kral penguenlerinin dışkısında bol miktarda bulunan ve gülme gazı diye tanınan azot protoksit maddesinin bilim insanlarının sersemlemesine yol açtığını belirtti.
 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)


"Penguen dışkısı, kolonilerinin çevresinde büyük oranda azot protoksit üretiyor" diyen Kopenhag Üniversitesi'nin Jeoloji ve Doğal Kaynak Yönetimi Bölümü'nden Profesör Bo Elberling, "Penguen dışkısıyla çevreli araştırmacılar sersemledi" ifadelerini kullandı.

Güney Amerika ve Antarktika arasında, Atlas Okyanusu'nda bulunan Güney Georgia adasındaki kral penguenlerle ilgili çalışmayı yöneten Elberling "Birkaç saat boyunca penguen dışkısını soluyan biri tamamen sersemliyor. Hasta hissetmenize ve başınızın ağrımasına yol açabiliyor" dedi.

İklim üzerinde olumsuz etki yaratan azot protoksit, karbondioksitten 300 kat daha kirletici.

Bu durumun temelinde kral penguenlerinin diyetinin karides benzeri çok minik bir deniz canlısı olan kriller ve balıklardan oluşması yatıyor.

Penguenlerin toprağa dışkılamasıyla azot yayılıyor, topraktaki bakteriler de bunu sera gazlarından biri olan azot protoksine dönüştürüyor.

Elberling "Bu vakadaki azot protoksin emisyonları, dünyanın enerji gündeminin tamamını etkileyecek seviyede değil. Bizim bulgularımız penguen kolonilerinin etraflarındaki çevreyi nasıl etkilediği hakkında yeni bilgiler sağladı. Kolonilerin giderek daha geniş alanlara yayıldığını düşünürsek bu ilginç" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU