Can kaybının 33 bin 614’e çıktığı Birleşik Krallık’ta, antikor testine onay

Birleşik Krallık’ta yeni tip koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 33 bin 614'e yükselirken, vaka sayısı ise 3 bin 446 artarak 233 bin 151 oldu

Can kaybının 33 bin 614’e çıktığı Birleşik Krallık’ta, hasta sayısı 233 bini geçti / Fotoğraf: Reuters

Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, ülkede son 24 saatte koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 428 kişi daha hayatını kaybederken, toplam sayı 33 bin 614'e çıktı. Vaka sayısı ise 3 bin 446 artarak 233 bin 151 oldu.

Son bir günde 126 bin 64 test yapılırken, toplam test sayısı mükerrerler dahil 2 milyon 219 bin 281'e yükseldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Birleşik Krallık, salgın kaynaklı can kaybı sayısı bakımından Avrupa'da birinci, dünyada da ABD'den sonra ikinci sırada bulunuyor.

Antikor testi onay aldı

Birleşik Krallık, kişilerin koronavirüsü hiçbir belirti göstermeden ya da hafif belirtilerle atlatıp atlatmadıklarını öğrenebilmelerini sağlayacak antikor testine onay verdi. 

Halk Sağlığı Kurumu’nun yazılı açıklamasında, İsviçre ilaç şirketi Roche tarafından geliştirilen antikor testinin "çok olumlu bir gelişme" olduğu bildirildi. 

Antikor testleri, vücutta mevcut durumdaki virüsü tespit eden antijen testlerinin aksine, kişinin virüse yakalandıktan sonra bağışıklık geliştirip geliştirmediğini öğrenme imkanı sunuyor.

Yetkililer, şimdiye kadar bu tür testlerin yeterince güvenilir olmadığını belirtiyordu.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU