Belediye başkanı açıkladı: Bodrum’a gelenler tatilci değil, tamirci

Bodrum Belediye Başkanı Aras: Turistik tesislerin, hatta yazlık evlerin bakımı bizde genelde bu mevsimde olur. Hatta kentler arası giriş çıkış yasağı nedeniyle gelemiyorlardı

Fotoğraf: AA

Türkiye’nin en önemli tatil beldelerinden birisi olan Bodrum’un belediye başkanı Ahmet Aras, ilçeye girişte oluşan araba kuyruğunun tatilciler tarafından değil, yazlık evleri tamir etmek için gelen işçiler tarafından oluşturulduğunu söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde görüldü. Havaların ısınmasıyla küresel salgın gibi bir durum için altyapıları yeterli olmayan tatil beldelerinde endişeli bekleyiş de devam ediyor. Bu yerlerden birisi de Bodrum.

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile ilçeye giriş çıkıta yaşanan yoğunluk dolayısıyla yaptığı görüşmeye yer verdi.

Sarıkaya’nın yazısının bir kısmı şöyle:

Girişte 4 km araç kuyruğundan söz edince garipsemiştim…

Bu kadar insanın Bodrum’a gitmesi için en azından yaşadıkları büyükşehirlerin kaymakamlıklarından izin kağıdı alması gerekiyordu.

Alabilenler bir şekilde farklı gerekçelerle bunu yapmış olabilirlerdi ancak 4 km araç kuyruğu oluşturacak kadar izin belgesinin verilmiş olmasını da garipsemiştim.

İlk aklıma gelen de “Acaba sahte izin belgesi basıldı da onu satın alan tatil merkezine mi koştu?” diye düşünmedim de değil…

Ancak bunun olması da olanaksızdı, çünkü yeni düzende kağıt belge verilmekten vazgeçilip, elektronik ortamda kişilerin TC kimlik numarasına izin çıkarılıyor, yolda çeviren emniyet güçleri de numaradan sorgulama yapıyordu.

Sonunda, eskiden tanıdığım, dostum Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı aradım.

“Bir hafta önce böyle bir beklentiniz yoktu” diyerek yakın geçmişteki sohbetimizi anımsattım…

Sözünün gerisinde durdu, “Beklentimiz aynı oranda sürüyor, gelenler yazlıkçı, tatilci değil” dedi.

Araç trafiğini gösterince, gelenlerin kim olduğunu kolay elde edilmesi zor, Harp Akademisi öğretisinden gelen sakin kararlı ses tonuyla açıkladı:

“Gelenler tamirci…”

Şaşkınlığımı sesime yansıtınca devamını da aynı tonda sürdürdü:

“Turistik tesislerin, hatta yazlık evlerin bakımı bizde genelde bu mevsimde olur. Hatta kentler arası giriş çıkış yasağı nedeniyle gelemiyorlardı. Yasak kalkınca, daha çok Yatağan, Milas gibi sahil bölgesine uzak yerlerde yaşam sürdüren, usta, kalfa, işçi gibi tamir yapanlar gelmeye başladı...”

Bu konuda plaka çalışması yaptırmış.

Görülmüş ki gelenlerin ağırlıklı bölümünün otomobili Muğla veya İzmir plakalı.

Kent dışına çıkışın serbest kalmasıyla birlikte, yaza hazırlık için hepsi Bodrum’a gelmiş, bir kısmı da akşam evine geri dönmüş.

Başkan Aras, “Arasında hiç yazlıkçı olmadığı sanılmasın, var ama o denli abartılacak boyutu taşımıyor, sayılacak miktarda” dedi.

Şehir içi trafiğinde de hafif artışın olduğunu vurguladı ancak sakinliğin devam ettiğini de kayda geçirdi.

Ahmet Aras ayrıca Bodrum’da 4 gün öncesine kadar hiç vaka görülmediğini ifade ederken “Ama şimdi 7 kişide Kovid-19 çıktı” dedi.

 

Habertürk, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU