BM: Kovid-19 ayrım yapmıyor insanlar yapıyor, nefret söylemi ve yabancı düşmanlığı tsunami gibi büyüyor

BM Genel Sekreteri Guterres,Kovid-19 salgını sırasında artan yabancı düşmanlığına dikkati çekti. Guterres, “Nefret, yabancı düşmanlığı, günah keçisi yapma ve korku tellallığı, tsunami gibi yayılmaya devam ediyor” dedi

Fotoğraf: AP

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ayrım yapmamasına rağmen, toplumlar arasında nefret söylemi ve yabancı düşmanlığını artırdığı uyarısında bulundu.

Guterres, yayımladığı video mesajında, ''Kovid-19, kim olduğumuz, nerede yaşadığımız ya da neye inandığımıza bakmıyor ama nefret, yabancı düşmanlığı, günah keçisi yapma ve korku tellallığı, tsunami gibi yayılmaya devam ediyor'' dedi. 

 

thumbs_b_c_a14e3b23aea799f828fb1e2d2c9cb9a0.jpg
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres,​​​​​​ / Fotoğraf: AA

 

Göçmenlere virüsün kaynağı gibi bakılıyor

Koronavirüs nedeniyle online ortamlarda ve sokaklarda yabancı düşmanlığının, antisemitik komplo teorilerinin ve Müslümanlara karşı saldırıların arttığına dikkati çeken Guterres, göçmen ve mültecilere ise virüsün kaynağı gibi davranıldığını ve tedaviden mahrum bırakıldıklarını ifade etti. 

Gazetecilerin, sağlık çalışanlarının ve insan hakları aktivistlerinin ise hedef gösterildiğini belirten Guterres, ''Nefret virüsüne karşı toplumlarımızın bağışıklığını güçlendirmeliyi.'' diye konuştu. 

 Siyasetçilere ve liderlere  toplumlarının her kesimiyle dayanışma içinde olmaları çağrısında bulunan Guterres, sosyal medya şirketlerini ise ırkçı, kadın düşmanı ve diğer zararlı tüm içerikleri bu online platformlardan kaldırmaya davet etti. 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU