Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü yanıtladı: Vaka sayısı neden arttı?

"Virüs affetmiyor. Pusuya yatmış bekliyor. En küçük tedbirsizlikte hemen başını kaldırıyor. Çok dikkatli olmalıyız"

Fotoğraf: AA

Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarında iki günde gerçekleşen artışın 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardındaki günlerde yaşanan kalabalıklaşma olduğunu söyledi.

Prof. Özlü, sosyal medya hesabında Türkiye’nin Kovid-19 rakamlarıyla ilgili bazı mesajlar paylaştı.

Özlü’nün açıklamaları şöyle:

Evvelki gün yeni olgu sayımız 1614, dün 1832, bugün ise 2253. İki günlük artışın nedeni 4 günlük sokağa çıkış yasağının ardından pazartesi ve salı günleri sokaklarda, pazarlarda, marketlerde gözlediğimiz kalabalıklaşma.

Virüs affetmiyor. Pusuya yatmış bekliyor. En küçük tedbirsizlikte hemen başını kaldırıyor. Çok dikkatli olmalıyız.

Zorunlu olmadıkça evden çıkmamalıyız, temastan kaçınmalıyız, sosyal mesafeyi korumalıyız, maskeyi usulüne uygun olarak kullanmalıyız, yüzey temizliğine, el hijyenine ve kapalı ortamların havalandırılmasına dikkat etmeliyiz.

Gevşemek, “bu iş bitti” zannedip, eski rutinimize dönmeye çalışmak çok büyük hata olur. Virüsle birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Kontrollü sosyal hayata alışmalıyız.

İhtiyaçlarımızı tedbirlere uyarak karşılayalım ama gerekli değilse evden çıkmayalım. İftar davetine, taziye ziyaretine, komşuya çay içmeye gitmeyelim.

Özlü, bir takipçisinin futbol maçlarının başlaması ve AVM’lerin kepenk açmasıyla ilgili Bilim Kurulu’nunun yorumunu sordu. Özlü, şu cevabı verdi:

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU