Tahliye edilen Alaattin Çakıcı'dan Erdoğan ve Bahçeli'ye teşekkür mektubu

Çakıcı "Kendi adıma ve özgürlüklerine kavuşturdukları tüm mahkûm arkadaşlar adına en derin saygılarımı arz ederim" dedi

MHP lideri Bahçeli, Çakıcı cezaevindeyken sağlık sorunları için götürüldüğü hastanede yaptığı ziyaretin fotoğrafını paylaşmıştı. (Fotoğraf: Twitter / MHP)

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen, çıkarılan infaz yasası ile cezaevinden salıverilen Alaattin Çakıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’ye teşekkür mektubu yazdı.

Çakıcı'nın avukatı Zeynep Çiftçi, müvekkili Alaattin Çakıcı'nın kendi el yazısı ile kaleme aldığı açıklamayı sosyal medya hesabından paylaştı.

Çakıcı mektubunda, "Yeni infaz yasası ile esaretten kurtulup özgürlüğüne kavuşan tüm mahkûm arkadaşlar, şahsım ve hepimizin özgür olmasına vesile olan MHP Genel Başkanı ve Dünya Türk'lerinin yaşayan efsanevi son Türkmen Beyi Sayın Devlet Bahçeli'ye ve bu yasanın diğer mimarı, son dört yıldır devletimizin bekası için Batı Emperyalizmine asla taviz vermeyen Devlet Başkanımız Sayın Tayyip Erdoğan'a kendi adıma ve özgürlüklerine kavuşturdukları tüm mahkûm arkadaşlar adına en derin saygılarımı arz ederim." ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

AK Parti ve MHP’nin TBMM’ye getirdiği yasa önceki gün TBMM’de onaylandı ardından Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanunun çıkmasının ardından birçok tahliye gerçekleşti.

Yaklaşık 90 bin kişinin cezaevinden çıkmasını sağlayan yasadan yararlananlardan birisi de Çakıcı oldu. Çakıcı’nın önceki gece saatlerinde Sincan Kapalı Cezaevi’nden salıverildiği öğrenildi.

Çakıcı’nın avukatı Zeynep Çiftçi, müvekkilinin inzivaya çekildiğini duyurdu.

Alaattin Çakıcı kimdir?

Alaattin Çakıcı, 17 Ağustos 1998'de Türk ve Avusturya polisiyle birlikte düzenlenen bir operasyonla modacı Canan Yaka ile sanatçı Selçuk Ural'ın kızı Aslı Ural'la birlikte Fransa'nın Nice kentinde yakalanmıştı. Çakıcı'nın üzerinden Nedim Caner adına düzenlenmiş kırmızı bir pasaport ve 17.000 dolar çıkmıştı

Gazeteci Hıncal Uluç'u yaralamaya azmettirmek davasında üç yıl dört ay hapis cezası verildi.

15 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik 26 Mart 2000 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan üç yıl dört ay, müessir fiile azmettirmekten de 14 yıl dokuz ay cezaya çarptırıldı. Yargıtay çete suçundan verilen cezayı onarken müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.

Borsacı Adil Öngen'in arabasının kurşunlanmasıyla ilgili olarak on yıl on ay cezaya çarptırıldı.

Uludağ'da 1995 yılında eski eşi Nuriye Uğur Kılıç'ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla yargılandı ve 2006 yılında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Kılıç'ın Çakıcı'ya söylediği "Öcalan senden daha şerefli" sözü nedeni ile tahrik indirimi yaptı ve neticede Çakıcı'ya 19 yıl iki ay hapis cezası verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU