Mustafa Özel’den kapatılması gündemde olan Şehir Üniversitesi'yle ilgili açıklama: Samimi bir bilgi yolculuğuna haksızca engel olanları Allah’a ve millete havale ediyoruz

BİSAV Kurucu Başkanı Mustafa Özel, vakfın kurduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kapatılmak istendiğine dikkat çekerek,” Yaşadıklarımızın bu ülkedeki bütün sivil fikir hareketlerine ders olacağını ümit ediyoruz” dedi

BİSAV Kurucu Başkanı Mustafa Özel  / Fotoğraf: BİSAV

İstanbul Şehir Üniversitesi’ni kuran Bilim ve Sanat Vakfı’nın Kurucu Başkanı Mustafa Özel, eğitim kurumunun kapatılmasına yol açacağı ifade edilen yasal düzenleme hakkında açıklama yaptı.

15 yıl önce, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kuruluş çalışmalarına başladıklarını kaydeden Özel, ondan önceki yaklaşık çeyrek asırlık bilgi yolculuklarında Türkiye'ye bir yüksek öğretim kurumu kazandıklarını söyledi. 

 "Oluşturduğumuz kadro bu niyetimizin açık bir delilidir” diyen Özel, "Üç dört yıl süren hazırlık çalışmaları sırasında, ulusal ve uluslararası düzeyde rüşdünü ispat ettiğine inandığımız her kanattan insanı dinledik, öğüt ve önerilerini aldık. Kapalı devre, klişe fikirler üretecek bir eğitim fabrikası değil, evrensel gerçeklikleri özgürce araştıracak ve bu araştırma sürecinin verimlerini tüm insanlıkla paylaşacak bir Üniversite kurmak istiyorduk" dedi.

“Yaşadıklarımızın bu ülkedeki bütün fikir hareketlerine ders olacağını ümit ediyoruz”

“Düşüncenin gökkuşağının bütün renklerini kucaklayan bu seçkin akademik kadro ve onlarla beraber yürümek için tarifsiz bir heyecanla yola çıkan binlerce öğrenci, üniversiteyi haksızca kapanma noktasına getirenlerden ebediyen davacı olacaklardır” ifadelerini kullanan Özel, şunları belirtti:

ŞEHİR’in onuncu yılında okyanusun ortasında terk edilmiş bir gemi gibi kalmamıza rağmen, üniversitemizin kuruluş misyonu, yöneticilerimizin dirayeti ve paydaşlarımızın emsalsiz özverileri sayesinde, makul bir borçlanma ve süreç yönetimi ile Türkiye’nin en iyi üniversite kampüslerinden birini ve yüksek bir eğitim-araştırma standardını oluşturduk. Buna rağmen geminin bilgi denizlerine daha fazla açılmasına imkan verilmedi. Yaşadıklarımızın bu ülkedeki bütün sivil fikir hareketlerine ders olacağını ümit ediyoruz.

 

“Allah'a havale ediyoruz”

İnsanlığın ve ülkemizin karşı karşıya bulunduğu bu doğal felaket ortamında, faydasız siyasi tartışmalara malzeme olmamak için bu kısa açıklamayla yetiniyor; sahih ve samimi bir bilgi yolculuğuna haksızca engel olanları Allah’a ve Millete havale ediyoruz.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU