Snowden’dan koronavirüs uyarısı: Baskının mimarisi inşa ediliyor

Gizli istihbarat bilgilerini paylaşarak ABD tarihindeki en büyük sızıntılardan birine imza atan Snowden, hükümetlerin koronavirüs krizi sırasında baskı mekanizmasının temellerini oluşturduğunu söyledi

Snowden hakkında ünlü yönetmen Oliver Stone'un çektiği bir film bulunuyor (AP)

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, Vice’a verdiği röportajda koronavirüse hazırlıksız yakalanılmaması gerektiğini söyledi: 

Kalabalık ve kirli şehirlerde birbirinin üstünde yaşayan insanların olduğu bir dünyada, pandemi kadar önceden görülebilir bir kamu sağlığı krizi yoktu. Bunu araştıran her akademisyen, her araştırmacı neyin geldiğini biliyordu. İhtiyaç duyduğumuz zaman, sistem bizi tamamen yüzüstü bıraktı. Bunu ilk ağızdan söyleyebilirim, istihbarat ajansları da biliyordu çünkü pandemi için hazırlanan raporları okurlardı.

Rusya’ya sığınan Snowden, “Bu tarz durumlarla otokrat rejimler daha mı iyi baş ediyor?” sorusunuysa şöyle yanıtladı:

Böyle düşünmüyorum. Birleşik Devletler’in yapamadığını Çin’in yaptığına dair bazı argümanlar var. Bu otokrat ülkelerin yaptıklarının daha etkin olduğunu göstermez.

Snowden, Çin gibi ülkelerde açıklanan resmi verilere güvenilemeyeceğinin altını çizdi. Pekin yönetiminin bu dönemde Batılı gazetecileri ülkeden çıkarmaya çalışmasının da bölgeden farklı haberlerin alınmasını zorlaştıracağını işaret etti. 

Tarihin en meşhur ifşacılarından Snowden, devletlerin koronavirüs krizini fırsata çeviriyor olabileceğini vurguladı:

Otoriterlik yayıldıkça, olağanüstü hal kanunları çoğaldıkça, biz haklarımızı feda ettikçe, özgürlükten daha uzak bir dünyaya doğru kayışın önüne geçme kabiliyetimizi de kurban ediyoruz. Koronavirüsün birinci, ikinci, 16. dalgası çoktan unutulmuş bir hatıra olduğunda bu yeteneklerden vazgeçileceğini düşünüyor musunuz? Bu veri kümeleri saklanmayacak mı? Nasıl kullanılırsa kullanılsın, şu an baskının mimarisi inşa ediliyor.

Snowden gizli istihbarat bilgilerini paylaşarak ABD tarihindeki en büyük sızıntılardan birine imza atmıştı.

İfşa edilen belgeler arasında NSA’nın kitlesel boyutta halkı gözetleme çalışmalarını gerçekleştirmek için kullandığı veri madenciliğini ana hatlarıyla ortaya koyan 41 PowerPoint slaytı da yer almıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

NSA’nın istifade ettiği PRISM kod adlı gözetleme programı, Amerikalı çeşitli internet firmalarından elde edilen iletişim bilgilerini toplu halde bir araya getirmişti.

2013’te belgeleri basına sızdırmak için ilk olarak Hong Kong’a kaçan Snowden, daha sonra da zaman içinde kendisine sığınma hakkı tanıyan Rusya’ya geçmişti.

Snowden’ın yaptıkları sivil haklar konusunda faaliyet yürüten birçok aktivist tarafından kahramanca bir eylem olarak görülürken, ABD’li yetkililerse bu kişinin yargı önünde hesap vermesini istiyor.

Barack Obama’nın başkanlık dönemi sırasında Adalet Bakanlığı, Snowden’ın pasaportunu iptal etmiş ve Snowden’a hükümete ait mülkiyetten hırsızlığın yanı sıra Casusluk Kanunu’nu ihlalden iki suçlama yöneltmişti.

Mevcut ABD Başkanı Donald Trump ise göreve gelmeden önce Snowden için idam çağrısında bulunmuştu.

Independent Türkçe, Vice

DAHA FAZLA HABER OKU