101 yaşındaki Alman kadın koronavirüs tecridi sırasında huzurevinden kaçtı

Almanya’da 101 yaşındaki bir kadın, yeni tip koronavirüs nedeniyle ülkede ilan edilen tecrit sırasında huzurevinden kaçtı

Almanya'da Kovid-19 nedeniyle 2 binden fazla kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı ise 107 bini aştı (Reuters)

Alman polisinden yapılan açıklamaya göre olay Aşağı Saksonya eyaletine bağlı Brunswick şehrinde yaşandı.

Yaşlı bir kadının, kızının doğum gününü kutlamak amacıyla kaldığı huzurevinin acil çıkış kapısından kaçtığı belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 Kızının yaşadığı evi ararken kaybolan kadının polise haber verilmesi sonucu bulunduğu, memurlara kızıyla birlikte yaşadığını söylemesine rağmen polisin durumdan şüphelendiği açıklandı.

Yaşlı kadını kızının evine götüren polis gerçekleri de orada öğrendi. Buna göre yaşlı kadın iki hafta önce huzurevine taşınmıştı ama “kızını çok özlüyordu.” 

Kızıyla polis aracının camının arkasından görüşmesine izin verilen yaşlı kadın yeniden huzurevine götürüldü.

Huzurevleri ziyaretçilere kapatılmıştı

Almanya genelinde iki haftadır yeni koronavirüs nedeniyle tecrit uygulanıyor. Çoğu iş yeri ve kurum kapalı kalırken kamusal alanda ikiden fazla kişinin toplanması da yasaklanmıştı.

Huzurevleri de yaşlıların özellikle Kovid-19 karşısında savunmasız olması nedeneiyle ziyaretçilere kapatılmıştı. Geçen hafta Brunswick’teki bir huzurevinde 22 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmişti. 

Almanya’da yerel sağlık yetkililerinin açıklamalarına göre Kovid-19 nedeniyle 2 binden fazla kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı ise 110 bine yaklaştı. 33 binden fazla kişi ise iyileşmeyi başardı.

Almanya dünyada şu anda ABD, İspanya, İtalya ve Fransa’nın ardından en fazla Kovid-19 vakasının görüldüğü ülke konumunda. Ancak ülkedeki ölüm oranı diğer ülkelerden daha düşük. 

Bunda yaygın koronavirüs testinin yanı sıra birkaç haftada hastanelerdeki yoğun bakım yatağı sayısının artmasının etkili olduğu belirtiliyor. 

 

AFP, AA

DAHA FAZLA HABER OKU