Koronavirüs araştırması: Türkiye’de salgından gençler mi yoksa yaşlılar mı daha çok korkuyor?

Türkiye’de koronavirüs salgının korkusu üzerine yapılan araştırmada nüfusun yüzde 1’inin salgını önemsemediği belirtildi

Fotoğraf: AA

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de salgına dönüşen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları gün geçtikçe artıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son verilere göre, ülkede vaka sayısı 27 bin 69'a yükselirken, 574 kişi hayatını kaybetti. Taburcu edilen hasta sayısı ise 1042'ye ulaştı.

Vaka sayılarının hızla yükselmesinin ardından, Türkiye'de 75 ilde bin 304 kişinin katılımıyla yeni tip koronavirüs salgının korkusu üzerine bir araştırma yapıldı.

Araştırmada Türkiye’deki salgın korkusunun, yaş, medeni durum ve cinsiyetlere göre etkileri izlendi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanı ve Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkan Yardımcısı Engin Deniz, araştırmaya ilişkin yaptığı açıklamada, kendisiyle birlikte Artvin Çoruh Üniversitesinden Doç. Dr. Seydi Ahmet Satıcı, Dr. Öğretim Üyesi Begüm Satıcı ve Sakarya Üniversitesinden Dr. Emine Göçet Tekin'den oluşan bir ekibin koronavirüsün psikoloji üzerindeki etkilerini incelemek için geniş katılımlı bir araştırma gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Deniz şunları kaydetti:

75 ilden yaşları 18 ile 64 arasında değişen bin 304 kişinin katıldığı araştırmada öncelikle Kovid-19 korkusunu ölçmeye hedefleyen bir araç dilimize çevrilmiştir. Bu araç ile önümüzdeki dönemde Kovid-19’un psikolojik etkilerini inceleyecek daha fazla bilimsel araştırma yapılacağı öngörülmekte. Gerçekleştirilen araştırmada Kovid-19 korkusunun kişilerdeki depresyon, kaygı ve stres seviyesini artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca Kovid-19’u daha sıklıkla düşünen kişilerin yaşamlarından elde ettikleri doyumun azaldığı görülmüştür. Kadınların erkeklere göre daha fazla Kovid-19 korkusuna sahip olduğu saptanan araştırmada yaş faktörünün ise salgın korkusunda ayırıcı bir durum olmadığı anlaşılmıştır. Benzer şekilde evli ve bekarlar ayrıca çocuğu olanlar ile olmayanlar da koronavirüsten benzer seviyede korku duymaktadır.

Yüzde 1 salgını umursamıyor

Deniz, çalışmada büyük çoğunluğun mecbur olmadıkça evden dışarı çıkmadığının görüldüğünü belirtti.

Yaklaşık yüzde 20’lik bir grubun da kesinlikle evden çıkmadığını ifade eden Deniz, "Ancak hala yüzde 1’lik bir grup Kovid-19 öncesinde olduğu gibi yaşamını sürdürmekte ve dışarı çıkmakta bir sakınca olmadığını düşünmektedir. Pandemi sürecinde kesinlikle evden çıkmayacağını söyleyen grubun da Kovid-19’dan en fazla korku duyan grup olduğu görülmektedir." değerlendirmesini yaptı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU