Kalp cerrahı profesör Mehmet Öz, koronavirüsten korunmanın yolunu anlattı

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz koronavirüsten korunmanın 8 yolunu sıraladı. Öz, “Salgından kaçış yok, istisnasız hepimiz yakalanacağız ama ne kadar geç o kadar iyi” dedi

Prof. Dr. Mehmet Öz / Fotoğraf: Reuters

Kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak birkaç ay içinde 21 binden fazla insanın ölümüne sebep olan yeni tip koronavirüse (Covid-19) ilişkin olarak bazı bilgiler paylaştı.

“Bu virüsten kaçış yok arkadaşlar. İstisnasız hepimiz yakalanacağız. Ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi” diyen Öz, “Aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek. Grip aşıları da öyledir. Sizi sadece geçmiş senelerin grip virüslerinden korur. Yenilerinden değil. Yani tam koruma sağlamaz. Tam koruma her zaman için bağışıklık sisteminizdir” ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Virüslerle yaşamaya alışacağız"

Her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalandığından söz eden Öz, “Koronavirüsler (SARS, MERS vb.) ile de yaşamaya alışacağız tabii MERS ile belki 1000 yıl sonra” diyen Öz, insan vücudunun bu virüslere karşı bağışıklık kazandığını belirtti.

“Sadede gelirsem, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. Ve hatta hastalığı da atlattı. Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti” diyen Öz, virüslere karşı vücut direncine dikkati çekti.

Öncelik vücut direnci

Öz, bağışıklık sistemi güçlendirmek için şu önerilerde bulundu:

“Öncelik vücut direnci. Spor ve hareket. Sonrası beslenme. Özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, mesela sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb.

Sonrası ise besin takviyeleri. Özellikle C vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi. Meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendinize de dikkat ederseniz bu günleri atlatmanızı sağlayabilir. Çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar."

Öz’ün önerdiği 8 madde şöyle:

1 – Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak.

 

Hijyen

 

2 – Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin.

3 – Meyve sebze yiyin.

 

 

4 – Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.

 

 

5 – Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: Beta glukanlar, C vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb.

 

 

6 – Hareket edin ve evinizde spor yapın.

7 – Sigarayı bırakın.

 

 

8 – Bol su için.

 

Independent Türkçe, Sözcü


 

DAHA FAZLA HABER OKU