Sipariş yağmuruna yetişemeyen Amazon market alışverişlerinin bir kısmını askıya aldı

İnsanlar koronavirüs salgını nedeniyle stok yaparken Prime Pantry "şu anda yeni sipariş kabul etmiyor"

(Reuters)

Amazon küresel koronavirüs salgını sırasında siparişlerde büyük artış kaydetmesinin ardından ABD'deki Prime Pantry (Amazon'un temel ev ihtiyaçlarını temin eden servisi, ed.n.) siparişlerini durdurdu.

Amazon Prime internet sitesi aracılığıyla bozulabilir olmayan market ve temel tüketim ürünleri sunan servis, müşteriler karantina siparişleri ve piyasa kıtlığı esnasında stoklama yaptığı için satışlarda keskin bir artış gözlemledi.

İnternet sitesinde yer alan bir uyarıda "Pantry, yüksek sipariş miktarları nedeniyle şu anda yeni siparişleri kabul etmiyor. Bu 'Pantry'den Gönderilen ve Satılan' olarak listelenen ögelerin sepetinize eklenemeyeceği anlamına gelir. Bu sıkıntıdan dolayı özür dileriz. Bu ögeleri mümkün olan en kısa sürede tekrar stoklarımıza almak için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz" ifadeleri yer aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Amazon hala Whole Foods da dahil olmak üzere diğer satış noktalarında temel ev ürünlerini satmaya devam ediyor fakat "yüksek talep nedeniyle diğer mağazaların stoklarının ve teslimatının sınırlı olabileceği" konusunda uyarıyor. 

Şirket, Prime Pantry hizmetinin ne zaman tekrar açılacağını belirtmedi.

Amazon'un internet mağazasının askıya alınması, yüksek talepteki tıbbi ve evsel kullanım eşyalarına yer açmak amacıyla ABD ve Avrupa depolarına sınırlı mal tedariki yapılmasının ardından geliyor. Bu direktif en erken 5 Nisan'a kadar geçerliliğini koruyacak.

Amazon yaptığı açıklamada "bu ürünleri daha hızlı edinip, yeniden stoklayıp müşterilerine gönderebilmek için ikmal merkezlerine gelen temel ev ihtiyaçlarına, tıbbi malzemelere ve diğer yüksek talepli ürünlere geçici olarak öncelik verdiklerini" söyledi.

Pazartesi günü şirket "bu gergin günlerde Amazon'un hizmetlerine güvenen ve özellikle de dışarıya çıkması halinde korunmasız olacak insanların talebindeki artışı karşılayabilmek" için ABD genelinde 100 bin yeni tam ve yarı zamanlı pozisyon açmayı planladıklarını duyurmuştu.

Şirket ayrıca nisanda şu anki saatlik 15 dolar ücrete (yaklaşık 98 lira) 2 dolar (yaklaşık 13 lira) zam yapacağını duyurdu.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world/americas

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU