Erdoğan’dan Soylu’ya: Aman Süleyman, dikkat

İçişleri Bakanı: Bu iş başladığı günden bu yana Sayın Cumhurbaşkanı beni her gün arıyor

Fotoğraflar: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Yunanistan sınırından geçen düzensiz göçmenlerle ilgili uyarı yaptığı öğrenildi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan ile Soylu arasındaki bir görüşmeyi bugünkü köşesine taşıdı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

27 Şubat günü İdlib’de 34 askerimizin şehit edildiği gece, Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlerin önündeki engel kaldırıldı. Göçmenler, buldukları araçlarla Yunanistan sınırına gidiyorlar. Yunan polisinin denizin ortasında mültecilerin botlarını kesici aletlerle delmesi, dayak atması, sınıra yığılan kadın ve çocuklara sis bombasıyla müdahale etmesi ve açılan ateş sonucunda ölümler olması nedeniyle büyük trajediler yaşanıyor.

Yunanistan’ın yaptığının binde birini biz yapsak ayağa kalkacak olan Batı dünyası ise Yunanistan’a destek olmak için seferber olmuş durumda. Batı’nın çifte standardını ilk kez yaşamıyoruz ama artık bundan sonrası onların sorunu diyoruz. Çünkü Ankara uzun bir süre göçmenlerin Avrupa’ya geçişine engel olmama kararında. Şimdiye kadar “Ensar ruhuyla” 3.5 milyon Suriyeliyi barındıran Türkiye’nin, göçmenlere reva görülen muameleyi keyifle izlediği düşünülmesin. CNN Türk’te ‘Tarafsız Bölge’ programında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla birlikteydik. Soylu, “Bu iş başladığı günden bu yana Sayın Cumhurbaşkanı beni her gün arıyor, ‘Aman Süleyman, denizden geçişlere müsaade etmeyin. Kadınların, çocukların zarar görmemesi lazım’ diyor” dedi. Tam da yerinde bir hassasiyet. Çünkü sınır kapılarının açıldığı günden bu yana yeni Aylan bebeklerin ölmemesi için elimiz yüreğimizde...

 

Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU