The Exorcist’e yeni bir devam filmi geliyor

Filmin odağında Linda Blair’in canlandırdığı Regan’ın torunu olacağı düşünülüyor

William Friedkin imzalı 1973 yapımı korku klasiği 8 dalda Oscar'a aday olmuş ve iki Oscar kazanmıştı (IMDb)

The Exorcist (Şeytan) 1973’te gösterime girdiğinden beri seri katıksız korkunun simgesi oldu. 

Devam eden yıllarda seri farklı niteliklerde üç devam filmi, iki TV dizisi, bir sahne gösterisi ve epey korkutucu bir sanal gerçeklik (VR) oyunu çıkardı. We Got This Covered’da yer alan habere göre serinin yapımcıları The Exorcist’i bir kez daha beyazperdeye taşıma niyetinde.

Yeni bir Çığlık (Scream) filminin yapım aşamasına girdiğini, Bill Murray’nin Hayalet Avcıları Öteki Dünya’yla (Ghostbusters: Afterlife) geri geleceğini ve Cehennem Silahı 5’te (Lethal Weapon 5) Danny Glover ve Mel Gibson’la anlaşıldığı gibi gelişmelere dair tüm öngörüleri doğrulanan WGTC’ye yakın kaynaklara göre mevcut planda filmin odağı Linda Blair’in canlandırdığı Regan’ın torunu olacak.

Senaryoya dair çok detay bilinmiyor ama bir Exorcist filminden bekleneceği gibi kötü bir ruh (muhtemelen ilk filmden intikam arayan Pazuzu) kızı ele geçirecek ve kız kurtarılmaya çalışılacak.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Regan korku sinemasında simgeleşmiş karakterlerden biri olduğu için onu bir ölçüde filme dahil etmek mantıklı.

Karakter, serinin devam filminde de yer almış, Exorcist II: The Heretic’te ergenlik çağını, The Exorcist televizyon dizisindeyse kızını kötü ruhlardan korumaya çalışan anneliğini izlemiştik.  

Film, önceki olayları temel alan yeni devam filmleri trendini takip ederek, 2018’in Halloween’ının izinden gidecek. Halloween, başarılı şekilde 1978 tarihli orijinal filmin devamı olarak konumlandırılmış ve daha sonraki filmlerle süreklilik arz etmemişti.

The Exorcist serisi halihazırda birbiriyle çelişkili önbölümler, devam filmleri ve yeniden yapımlarla arapsaçına dönmüşken böyle bir tercihte bulunmak mantıklı olurdu. Hal böyleyken işin özüne dönüp daha rahat bir devam filmi yapmak muhtemelen en iyisi olacaktır.

Seri geçmişteki türlü yapım talihsizlikleriyle ünlenmişti. İlk filmde sette çok sayıda yaralanma olmuş, The Exorcist III’te stüdyoyla yönetmen William Peter Blatty arasında sert bir restleşme yaşanmış ve serinin 4. filmi, stüdyonun zorunlu kıldığı kurgu çok kötü yorumlar aldıktan sonra iki versiyon halinde yayımlanmıştı (Exorcist: The Beginning ve Dominion: Prequel to the Exorcist).

Umalım ki bu gelecek Exorcist filminde işler biraz daha rast gitsin.

We Got This Covered

Independent Türkçe için çeviren: Şafak Küçüksezer

DAHA FAZLA HABER OKU