Ankara ve Trabzon'da Hristiyan mezarlarına saldırı düzenlendi

Ankara Ortaköy Mezarlığı’nda Hristiyanlara ait 19 mezar tahrip edilirken, olaylar ilgili 16-17 yaşlarında beş genç gözaltına alındı. Trabzon’da ise Santa Maria Katolik Kilisesi’nin mezarlığına yeni defnedilen kabrin haçı kırıldı

Ankara'da bir mezarlıkta Hristiyanlara ait mezarlar tahrip edildi / Fotoğraf: Sözcü

Ankara ve Trabzon’da Hristiyan mezarlıklarına yönelik saldırı yapıldı.

Sözcü Gazetesi’nde Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Ankara’da bulunan Ortaköy Mezarlığı’nda bulunan 66 mezardan Hıristiyanlara ait olan 19’u tahrip edildi.

Mezarlarda ciddi hasarlar meydana gelirken, saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen 16-17 yaşlarında beş genç gözaltına alındı.

mezarlar2.jpg
Ankara'da Hristiyanlara ait 19 mezar tahrip edildi / Fotoğraf: Sözcü

 

“Oğlumla aynı yaşta çocuklar mezarını tahrip etti”

Tahrip edilen mezarlardan biri geçen yıl 17 yaşında hayatını kaybeden oğluna ait olan Olga Komshdoğan, “Burada benim de oğlum yatıyor. Geçen sene kaybettim, 17 yaşındaydı. Kendisiyle aynı yaşta çocuklar gelip onun mezarını tahrip edebiliyor. Hangi vicdan bunu kabul edebilir?” diye tepki gösterdi.

Daha önce de yapmışlar

Oğlunun ve Hristiyanlara ait diğer mezarların tahrip edilip yıkıldığının kendilerinden saklandığını söyleyen Komshdoğan tepkisini şöyle sürdürdü:

Bizden saklıyorlar. Bir mermerci aracılığıyla bunu öğrenebiliyoruz. İçim ağlıyor. Benim oğlum yaşasaydı böyle bir şey yapmazdı. Daha önce de yapmışlar ve kimse yakalanmamıştı. Yapanların mutlaka cezalandırılmasını istiyorum. Biz de maddi ve manevi tazminat davası açacağız.

yakılan-haç-533x261.jpg
Yakılan haç / Fotoğraf: Hristiyanhaber.net

 

Mezara dikilen haçı önce çalmaya çalıştılar sonra yaktılar

Tek saldırı bundan ibaret değil. Hristiyanhaber’in haberine göre bir saldırı da Trabzon’da oldu.

Trabzon’daki Santa Maria Katolik Kilisesi’nin mezarlığında bulunan bir mezara da saldırı düzenlendi.

Sitenin haberine göre olay şöyle gerçekleşti.

Santa Maria Katolik Kilisesi cemaatinden Zehra Çolak, 17 Ocak’ta yaşamını yitirdi.

18 Ocak’ta da kilisede düzenlenen dini törenin ardından kilisenin 500 metre kadar yukarısında yer alan Aya Filbo (Arafilboyu) mahallesinde bulunan kilisenin mezarlığına defnedildi. Mezarın başına da geçici olarak tahta haç yerleştirildi.

Defin sırasından küçük bir grup tekbir getirerek defin törenini sabote etmeye ve provakasyon yaratmaya çalıştığı iddia edildi.

Eşinin mezarın 14 Şubat günü ziyaret eden Veysel Çolak, geçici olarak yerleştirilen haçın söküldükten sonra kırılarak mezarın yakınında yakıldığını gördü.

Durumu polise bildiren Veysel Çolak, eşinin mezarı kazılırken de haçın çalınmaya çalışıldığı, mezarlığa gelen yüzünü kapatan ve köpekle giren bir kişinin haçı çalmaya çalıştığını ve mezarlıkta oynayan çocukların tepkisi üzerine çocuklara köpeğini saldırarak kaçtığı söyledi.

Faillerin yakalanması için soruşturma başlatıldı.

tamo.jpg
HDP Milletvekili Çelik, Hristiyan mezarlıklarına saldırılarıyla ilgili soru önergesi verdi / Fotoğraf: Sabro Gazetesi

 

HDP Milletvekili, Hristiyan mezarlıklarına saldırıları Meclis gündemine taşıdı

Sabro Gazetesi’nin haberine göre Trabzon’daki saldırının ardından HDP Milletvekili Tuma Çelik tarafından TBMM’ye soru önergesi verildi.

Tuma Çelik önergesinin gerekçesinde söz konusu saldırının münferit olmadığına, Santa Maria Katolik Kilisesi’nin daha önce de saldırıya uğradığına hatta kilise rahibi Andrea Santoro’nun ise 5 Şubat 2006’da uğradığı öldürüldüğüne dikkat çekerek yanıtlanması talebiyle şu soruları yöneltti.

Söz konusu saldırıyla ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Gözaltına alınan kimse var mıdır?

Santa Maria Kilisesi’ne dönük daha önce yaşanan saldırılarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Kaç kişi hakkında işlem yapılmıştır?

Türkiye’deki Hıristiyan ibadethane ve mezarlıklarına yönelik devam eden saldırıların önlenmesi için bir çalışmanız var mıdır?

Son 3 yıl içerisinde kaç kişi hakkında nefret suçundan dolayı işlem başlatılmıştır?

Independent Türkçe / Sözcü / Hristiyanhaber/ Sabro Gazetesi

DAHA FAZLA HABER OKU