Natalie Portman Oscar'a aday gösterilmeyen kadın yönetmenlerin ismini kıyafetine taşıdı

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Oscar ödüllü oyuncu Natalie Portman'ın adaylık alamayan kadın adaylara atıfta bulunduğu kıyafeti kırmızı halının en çok konuşulan olaylarından biri oldu

Fotoğraf: AP&Reuters

Natalie Portman, Oscar Ödül Töreni’ne bu yıl Akademi'nin gözardı ettiği kadın yönetmenlerin ismini taşıyan kıyafetiyle katıldı.

Portman'ın kıyafetinde Lorene Scafaria, Marielle Heller, Lulu Wang, Alma Har’el, Greta Gerwig, Mati Diop, Melina Matsoukas, Céline Sciamma gibi bu sene adaylık alamamış kadın yönetmenlerin isimleri yer aldı.
 


Ünlü oyuncu konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bu yıl harika çalışmaları tanınmamış kadınları ince bir şekilde tanımak istedim" ifadelerini kullandı.

2018'deki Altın Küre Ödülleri'ndeki en iyi yönetmen kategorisini duyurmak için sahneye çıkan Natalie Portman, o dönemde tüm adayların erkek olduğunu vurgulayıp durumu eleştirmişti.

Ödül sezonunun öne çıkan filmlerinden The Farewell ile Lulu Wang, Tom Hanks’li Beautiful Day in the Neighborhood’la Marielle Heller, Booksmart’la ilk uzun metrajına imza atan Olivia Wilde, Shia LaBeouf’ün çocukluk yıllarında yaşadıklarından yola çıkarak senaryosunu yazdığı Honey Boy‘u yöneten Alma Har’el gibi adlarından övgüyle söz ettiren, ödül sezonunda da iddialı olacaklarını gösteren isimler bu yıl oscar ödüllerinde akademinin görmezden geldiği isimler oldu.

Kadın yönetmenlerinin aday gösterilmeyişi ayrımcılık ve eşitsizlik yorumlarına yol açtı. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU