'Akıncı SİHA’nın motoru Ukrayna’dan, Ukrayna tanklarının haberleşme cihazları Aselsan’dan'

Türkiye ile ordusuna 200 milyon lira hibe ettiği Ukrayna’nın savunma işbirliği artıyor. Türkiye, Akıncı SİHA’ların motorunu aldığı Ukrayna’nın tanklarının haberleşme cihazlarını modernize etti. Altay tankına motor arayışında seçeneklerden biri de Ukrayna

Akıncı SİHA'nın motoru Ukrayna'dan gelirken, Ukrayna tanklarının haberleşme cihazları Aselsan'dan / Fotoğraf: AA / AFP

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında bu ülkenin ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak için 200 milyon lira hibe etmesi kamuoyunda dikkat çekti.

Erdoğan’ın Kiev ziyareti kapsamındaki Türkiye-Ukrayna Üst Düzey Stratejik Konsey 8. toplantısı öncesi yapılan bu duyuruyu, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de "Askeri-mali işbirliği anlaşması sayesinde Ukrayna ordusu Türk ortaklarından yardım alacağız, bunun için minnettarız" diye doğruladı.

Türkiye’nin Ukrayna’yla ticareti, toplam hacminin yalnızca yüzde 1’i.

Söz konusu kararı olumlu karşılayanlar da var, ekonomik sıkıntı yaşandığı gerekçesiyle "Niye böyle bir yardım yapılıyor?" sorusunu yöneltenler de.

Yardım ile birlikte akıllara takılan bir başka husus ise Türkiye ile Ukrayna arasındaki askeri işbirliğinin boyutları.

SavunmaSanayiST.com Genel Yayın Yönetmeni Anıl Şahin’e göre iki ülke arasında geniş çaplı bir askeri işbirliği bulunuyor.
 

anılşahin.jpg
Anıl Şahin / Fotoğraf: Independent Türkçe


“Türkiye’nin verdiği 200 milyon lira ile Türk firmalarından ürün alınacak”

Şahin, Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği 200 milyon liralık yardımın Ukrayna tarafından yine Türk savunma sanayi firmalarından ürün tedariki için kullanılacağını yani paranın yine bir yolla Türk firmalarına aktarılacağını iddia etti.

Ukrayna ile Türkiye arasındaki askeri işbirliğinin son dönemlerde yoğun artış gösterdiğini belirten Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Karşılıklı olarak bazı projelerde teknoloji transferi yapıyoruz. Tek taraflı olarak değil, burası çok önemli. Ek olarak Ocak ayında, Savunma Sanayii Başkanlığı ile Ukrayna Savunma Bakanlığı arasında, savunma sanayi projeleri ve askeri iş birliği alanındaki stratejik partnerliğe ilişkin yol haritasını belirleyen bir protokol imzalandı. Söz konusu protokol ile ortak savunma sanayii projelerinin yürütülmesi için daha ileri adımların atılması hedefleniyor.

50 ortak proje yürütülüyor, tanksavar atıcı sistemi geliştirildi

Türkiye ile Ukrayna’nın 50’ye yakın ortak savunma projesi üzerine çalıştığını belirten Şahin bunlardan bazılarını şöyle sıraladı:

Tanksavar atıcı sistem geliştirdik. İsmi Aselsan Serdar. ABD engeline de takılmadı hatta Katar'a ihraç ettik. Katar'ın satın aldığı Nural Ejder Yalçın tipi taktik tekerlekli zırhlı araçların bir kısmında, serdar tanksaver kulesi mevcut.

 

altaytankları.jpg
Altay tanklarının motorunun temininde seçeneklerden biri de Ukrayna / Fotoğraf: AA

 

Altay’ın motoru Ukrayna’dan mı alınacak?

Türkiye’nin milli tank projesi Altay’ın üretiminde sona yaklaşılmış durumda. Ancak halen motor sorunu çözülmüş değil.

Motorun temin edilmesi için Ukrayna ile de görüşüldüğü öne sürülmüştü.

Şahin, Altay’ın güç paketi için Savunma Sanayii Başkanlığı’nın çeşitli alternatifleri değerlendirdiğini ve bunlardan birinin de Ukrayna olduğunu söylüyor.

Şahin son duruma dair bir bilginin ise mevcut olmadığını da ekliyor.
 

bayraktar.jpg
Türkiye, Ukrayna'ya Bayraktar sattı / Fotoğraf: AA


SİHA işbirliği güçleniyor

Türkiye ile Ukrayna’nın savunma alanındaki en önemli işbirliği ise SİHA yani silahlı insansız hava araçları üzerine.

Yakın zaman önce üretilen Akıncı Taaruzi İnsansız Hava Aracı’nın Ukrayna merkezli MotorSich firması tarafından geliştirilen Al-450 isminde bir motoru kullandığını belirten Şahin, “Yakın zamanda ortak bir şirket de kuruldu. Akıncı seri üretime geçtiğinde, motorlar Türkiye'de ortak olarak üretilecek” dedi.

Ukrayna, Türkiye’den Bayraktar aldı

Şahin ayrıca Ukrayna’nın Türkiye’den Bayraktar TB2 tipi insansız hava araçları tedarik ettiğini ayrıca Akıncı’yı da tedarik etmek istediğini belirttiğini iddia etti.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU