AFAD Başkanı: O haldeki bir yaralıyı bekletmeyi hiçbir arama kurtarmacı başına silah dayansa bile yapmaz

AFAD Başkanı Güllüoğlu'ndan gazeteci Akinan'ın iddiasına tepki geldi

Fotoğraf: Reuters

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, gazeteci Serdar Akinan'ın, enkazda ulaşılan yaralı depremzedenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göçük alanına gelene kadar bekletildiği iddiasına ilişkin, "O haldeki bir yaralıyı bekletmeyi hiçbir arama kurtarmacı başına silah dayansa bile yapmaz ama bu eleştiriyi vicdansızlar yapar" ifadesini kullandı.

Güllüoğlu, Twitter takipçisinin sorusu üzerine paylaştığı mesajda, Akinan'ın iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İddiaların kesinlikle doğru olmadığını, vatandaşları kurtarırken tek önceliklerinin can güvenlikleri olduğunu kaydeden Güllüoğlu, "Diğer enkaz alanındayken haber geldi, bir kişiye daha ulaştığımıza dair, o yüzden o tarafa geçip beklemeye başladık. Bu arada kişinin olduğu alanın temizliği yapıldı" değerlendirmesinde bulundu.

Güllüoğlu, UMKE ekiplerinin yaralıya damar yolu açtığını belirterek, şunları ifade etti:

Sedye geldi, sedyeye sabitlendi. Bizzat ben de enkaza çıkıp bunlara şahitlik ettim. Sonra da yaralı oradan tahliye edildi. O haldeki bir yaralıyı bekletmeyi hiçbir arama kurtarmacı başına silah dayansa bile yapmaz ama bu eleştiriyi vicdansızlar yapar. Uykusuzca, eksi 8 derecede, tehlikeli bir enkazda canını dişine takmış insanlar ancak saygı ve duayı hak eder. Elinizi kalbinize koyun, istediğinize inanın.

Akinan, katıldığı televizyon programında, afet alanını gezdiği sırada kurtarılan yaralı bir depremzedenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan enkazın olduğu alana gelene kadar bekletildiğini iddia etmişti.

Akinan, kurtarma ekiplerinin öncelikle battaniyeden bir bariyer çektiklerini, bunun normal olduğunu söylemişti: 

Cenaze torbaları hazırlandığına göre ekip, içeride kaç cenaze olduğunu biliyor. Oradaki ekip diyor ki “Bekletin”. Ambulanslar bekliyor kapıları açık, buradaki ekip bekliyor. İçerideki yetkili, kim olduğunu bilmem mümkün değil, heyetin gelişini kontrol ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı önümden geçti, o enkazın önüne geldi, o battaniye indi ve yaralı kadını çıkarmaya başladılar. Eğer o kadını, fotoğraf vermek için indiriyorsanız, gerçekten inanılmaz. 

 

Independent Türkçe, AA 

DAHA FAZLA HABER OKU