Cumhuriyet yazarından Erdoğan’a Kanal İstanbul önerisi

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, “Kanal İstanbul’un arkasında sadece Erdoğan olduğunu sanıyorum. AKP’nin önde gelenlerinin Kanal İstanbul projesine karşı çıkacaklarını düşünüyorum” iddiasını yazdı. Bursalı projeyi 10 yıl tartışma önerisinde bulundu

Görsel: AA

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, “İsteseniz de istemeseniz de yapacağız” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kanal İstanbul için bir öneride bulundu.

“Milletin ve eleştirilerin sesine kulak vermek için bir fırsat var” diyen Bursalı, “Böylesine çok büyük ve 50 milyarlardan fazla harcamanın yapılacağı projede ‘ben yaparım’ dayatması, kesinlikle ülke yararına değildir… Cumhurbaşkanı’na önerim, yukarıdaki tutumu dikkate almasıdır. Dahası şunu bile öneriyorum: Bırakın 10 yıl enine boyun tartışalım” ifadesini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İstanbul’un Arnavutköy ilçesi sınırları içerisinde yer alan Durusu’dan başlayıp, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Sazlıdere Barajı’ndan geçerek, Küçükçekmece’de son bulması planlanan Kanal İstanbul Projesi tartışılmaya devam ediyor.

Bursalı Cumhuriyet’te yayımlanan “Neden hayır? Kanal’a 10 yıl ara verelim, sonra tartışalım..” başlıklı yazısında, “Kanal İstanbul’un arkasında sadece Erdoğan olduğunu sanıyorum. AKP’nin önde gelenlerinin, şöyle düşüncelerini özgürce açıklama serbestliği olsa, önemli çoğunluğunun Kanal İstanbul projesine karşı çıkacaklarını düşünüyorum” dedi.

“Böylesine akıldışı, inat işi, ülkeye zararlı, içte ve dışta nelere yol açacağı konusu belirsizliklerle dolu, ama İstanbul’a zararı tartışılmayacak bir projeye evet demek kolay değil” diyen Bursalı yazısına şöyle devam etti:

Erdoğan, getirisini götürüsünü fazla düşünmeden, akıl ve ülke sınırlarını, zorlamanın ötesinde çok çok aşan bir lider. Liderliğin gereğinin de bu olduğunu düşünüyor. Oysa liderlik, en azından kendisine “acaba doğru mu bu dayatmam” diye sorabilmelidir. Gerçek durum ve düşüncelerinin ne olduğunu anlayabilmek ve kendi çevresini, farklı ve gerçek düşünceleri öğrenmek için de serbest bırakan kimsedir.
Nesnel bir lider, farklı görüşleri ve ciddi eleştirileri de öğrenerek, gerektiğinde Kanal İstanbul projesini erteleyen veya projeden vazgeçen bir karakterde olmalıdır.
Ancak Erdoğan bu karakterde değil, Kanal İstanbul’a sabitlendiği için ve eleştiriler hep muhalefetten geldiği için, toplum bu anlamda da ikiye bölünüyor. Hayırcılar yanlış ve hükümet aleyhtarı, o halde biz de evet demeliyiz.
Partisi ve yakın çevresi, Erdoğan’ın niyetini ve kararlılığını ve aykırı bir görüşü dile getirdiklerinde defterlerinin dürüleceğini, en azından mimleneceğini bildikleri için susmak ve lideri her açıdan desteklemek zorundalar.
Bu da felaketimize davetiye çıkaran, en büyük toplumsal ve siyasi derdimizdir.

 

“Fırsat var”

“Milletin ve eleştirilerin sesine kulak vermek için bir fırsat var” diyen Bursalı şunları kaydetti:

Erdoğan, dayatmayı bırakarak şöyle diyebilir ve hepimizi şaşırtabilir:
“Bu kadar çok insanın karşı çıkışını ve eleştirilerini dikkate alıyorum ve konunun özgürce tartışılmasını istiyorum. Kanal İstanbul’u bugüne kadar destekledim, ama şimdi tarafsız bir pozisyona çekiliyorum. Gerçekten herkes fikrini söylesin istiyorum. Doğru ve yanlışlar her iki tarafça da dile getirilsin, bilim ve akıl süzgecinden geçsin her şey. Özellikle de partimin gerçek düşüncelerini öğrenmek istiyorum. Sonunda ortaya çıkacak gerçekler ışığında karar vereceğiz, Kanal İstanbul projesini tamamen rafa da kaldırabiliriz veya yapabiliriz de.. Nasıl yapılması gerektiğini de yine millete sorarız... önemli olan ülkemin, İstanbul’un çıkarıdır..”
İstanbul’u daha yaşanmaz hale getireceği... Montrö Anlaşması’nı tehlikeye sokacağı, Boğazlar üzerinde egemenliğimizi bile kaybetme tehlikesinin ileri sürüldüğü böylesine çok büyük ve 50 milyarlardan fazla harcamanın yapılacağı projede “ben yaparım” dayatması, kesinlikle ülke yararına değildir..
Cumhurbaşkanı’na önerim, yukarıdaki tutumu dikkate almasıdır.
Dahası şunu bile öneriyorum: Bırakın 10 yıl enine boyun tartışalım.

 

Cumhuriyet 

DAHA FAZLA HABER OKU