Çinli spikerlerden Mesut Özil sansürü: Maç boyu ismini söylemediler

Doğu Türkistan paylaşımı nedeniyle Çin'de tepkilerin hedefinde olan Mesut Özil, bu kez maçlarını yayınlayan CCTV spikerlerinin sansürüne maruz kaldı

Mesut Özil / Fotoğraf: AA

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal'de forma giyen Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, 13 Aralık'ta yaptığı Doğu Türkistan paylaşımı nedeniyle Çin'de tepkilerin odağı oldu. 

Premier Lig'in Çin'deki yayın haklarını elinde buluduran Çin Merkez Televizyonu (CCTV), daha önce yayın sansürü uyguladığı Arsenal maçlarını yeniden yayınlama kararı aldı. 

İki gün önce Arsenal'in Bournemouth'a konuk olduğu karşılaşmayı yayınlayan CCTV spikerleri, ilk 11'ler sayılırken, maç içerisinde ve oyuncu değişikliği esnasında Mesut Özil'in ismini söylemediği ortaya çıktı.  

Arsenal Kulübü, konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, yarın oynanacak Arsenal-Chelsea mücadelesinde yayıncı kuruluşun ne yapacağı merak konusu oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ne olmuştu?

Mesut Özil, Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerine ve buna sessiz kalan Müslüman dünyasına tepki göstermişti.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Batı medyasında Doğu Türkistan haberleri yapılırken, Müslüman dünyasının buna sessiz kalmasına tepki gösteren Özil, şu ifadeleri kullanmıştı: 

Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam'dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur'anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen. Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: 'Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!' Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur... Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan'daki kardeşlerimize yardım eyle... Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır...

 

 

Mesut Özil'in bu paylaşımına Çin'den büyük tepki gelmiş, Çin Merkez Televizyonu da (CCTV) Özil'in bu tepkisi karşısında Arsenal-Manchester City maçını yayından kaldırmıştı.

Öte yandan PES oyunlarının Çin haklarını elinde bulunduran NetEase şirketi, ülkedeki sosyal medya ağı Weibo'ya yaptığı açıklamada, Mesut Özil'in PES 2020 Mobile dahil 3 oyundan da çıkarılacağını açıklamıştı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU