ABD Büyükelçiliği’ne saldırı davasında gerekçeli karar: Gülen'in iadesini engellemek için yapıldı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne geçen yıl silahla ateş edilmesi olayı ile ilgili yargılama sona erdi. 4 sanığın yargılandığı davanın gerekçeli kararında, 'saldırının Fetullah Gülen’in iadesini engellemek için yapıldığı' belirtildi

Fotoğraf: AA

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne 20 Ağustos 2018’de ateş açılmasına ilişkin 4 sanıklı davada karar 21 Kasım’da çıktı. Sanık Ersin Bayram, "silahlı terör örgütüne üye olma", "yabancı bir devlete karşı siyasal ilişkileri bozacak şekilde hasmane hareketlerde bulunma" ve "ruhsatsız silah bulundurma" suçlarından toplam 8 yıl 16 ay 15 gün gün hapis cezasına çarptırıldı.

Osman Gündaş’a aynı suçlardan 9 yıl 19 ay hapis cezası verilirken, Ahmet Çelikten "yabancı bir devlete karşı siyasal ilişkileri bozacak şekilde hasmane hareketlerde bulunma" ve "ruhsatsız silah bulundurma" suçlarından 3 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Talip Bora Kılıç’ın ise tüm suçlardan beraat etti.

‘FETÖ’yle bağlantıları var’

Mahkeme, sanıklar hakkındaki hükmünün gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli kararda, sanık Ersin Bayram’ın FETÖ üyesi olduğu, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da örgütle bağını devam ettirdiğinin anlaşıldığı belirtildi. ABD Büyükelçiliği’ne saldırıyı gerçekleştiren Osman Gündaş’ın da FETÖ ile irtibatlı olduğu, örgütün kapatılan kurumlarında çalıştığı, son olarak sanık Bayram’ın yanında çalıştığı kaydedildi. Büyükelçiliğe saldırı talimatının Bayram tarafından verildiği anlatılan kararda, Gündaş’ın daha önce bu tür bir şiddet eylemini gerçekleştirmeye yönelik tecrübesi olmadığından, eylemi geçmişinde suç kaydı bulunan ve yakın çevresinden tanıdığı diğer sanık Çelikten’e yaptırmayı kararlaştırdıkları belirtildi.

‘Amaç: Türkiye-ABD ilişkilerini daha da bozmak’

Sanıklar Bayram ve Gündaş’ın FETÖ ile irtibatı tespit edilemeyen sanık Çelikten’e bu eylemi yaptırmak için milli duygularını kullandıkları anlatılan kararda, “Sanık Ahmet Çelikten, daha önceden böyle bir eylemin aslında FETÖ’nün amacı doğrultusunda Ersin Bayram ve Osman Gündaş tarafından planlanmış olduğunu ve eylemi FETÖ silahlı terör örgütünün amaçları doğrultusunda gerçekleştirdiğinin bilincinde olmadan söz konusu saldırıyı icra ettiği” aktarıldı. Ersin Bayram’ın ’yabancı devlete karşı hasmane hareketler’ suçunun azmettiricisi olduğu ifade edilen gerekçeli kararda, “Örgütün bu saldırı ile Türkiye-ABD arasında o dönemde var olan uyuşmazlıkları daha da artırıp, iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasını, böylece örgüt yöneticisi Fetullah Gülen’in iadesini engellemeyi amaçladığı, planlı yapıldığı anlaşılan saldırının gerçekleşmesinde FETÖ’den başka kimsenin menfaatinin bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır" denildi.

 

İHA

DAHA FAZLA HABER OKU