NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: YPG’nin tanımına ilişkin görüş ayrılıkları var

Stoltenber, “Tüm müttefikleri korumak için planlarımız ve güçlerimiz bulunuyor” dedi

Jens Stoltenberg / Fotoğraf: AP

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Suriye'deki YPG'nin nasıl tanımlanması gerektiği konusunda müttefikler arasında görüş ayrılıkları var. Ancak halihazırda hem Baltık ülkelerini hem de tüm müttefikleri korumak için planlarımız ve güçlerimiz bulunuyor" dedi.

Stoltenberg, NATO Liderler Toplantısı kapsamında Londra'da düzenlenen "NATO Engages" programında "2019 Liderler Toplantısı için Hazırlık" başlıklı oturuma katıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşmiştir" değerlendirmesine katılmadığını vurgulayan Stoltenberg, "NATO'ya baktığınızda çözüm üretmeye devam ediyoruz. Her gün daha fazla birlikte hareket ederek ittifakın canlı olduğunu ortaya koyuyoruz" dedi.

Stoltenberg, ittifak hakkında görüş ayrılıklarının sıklıkla dile getirilmesinin NATO'nun güvenirliğini etkileyip etkilemediği sorusuna, "Kimse birliğimizi ve dayanışmamızı sorgulamamalı. Faaliyetler, sözlerden çok daha güçlü. Hakkımızdaki retorik çok kötü olabilir ancak özünde çok iyi işler yapıyoruz" yanıt verdi.

"YPG'nin tanımı hakkında görüş ayrılıkları var"

Stoltenberg, ABD'nin YPG'nin tehdit olarak yer aldığı plana karşı çıkması üzerine, Türkiye'nin de NATO'nun Baltık ülkeleri hakkındaki savunma planını onaylamamasını ise, "Suriye'deki YPG'nin nasıl tanımlanması gerektiği konusunda müttefikler arasında görüş ayrılıkları var. Ancak halihazırda hem Baltık ülkelerini hem de tüm müttefikleri korumak için planlarımız ve güçlerimiz bulunuyor" diye değerlendirdi. 

Stoltenberg, bu konuda oluşan görüş ayrılığının NATO Liderler Toplantısı kapsamında çözülüp çözülmeyeceğinin sorulması üzerine ise "Bu konuda söz veremem ancak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Savunma konusunda planımız yok anlamına gelmiyor. Mevcut planlarımızı sürekli güncelliyoruz ve geliştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU