Malezya'daki kitaplarda 'seks ayıptır' ifadesi kaldırılıyor

''Mağdurun suçlanması kabul edilemez. Bu, cinsel istimarı önlemenin sorumluluğunu sadece kız çocuklarının omzuna yüklemekle kalmıyor, tacize onların davetiye çıkardığını ima ediyor"

Fotoğraf: Twitter

İngiliz Guardian gazetesine konuşan Malezya Eğitim Bakanı Teo Nie Cheng, ders kitaplarındaki bu ifadeleri "cinsiyetçi" buldukları için kaldırma kararı aldıklarını söyledi.

Teo Nie Cheng, tüm müfredatın ve bakanlık tarafından okullara gönderilen tüm ders kitaplarının gözden geçirileceğini ve bu olayın okullarda cinsellik eğitimin başlatılmasına zemin hazırlayacağını umduğunu belirtti.

Bakan Teo Nie Cheng, "Cinsellik eğitimi Malezya'da hep bir tabu olageldi. Muhafazakar toplumumuzda değişim zaman alacak. Ama uzmanlar ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle ilerleme sağlamamamız mümkün" dedi.

Söz konusu ders kitaplarında, 8 ve 9 yaşındaki çocukların "namuslarını korumak için" neler yapmaları gerektiği Amira adlı bir kız çocuğu üzerinden çizimlerle anlatılıyordu.

Kitapların tartışmalı sayfalarında, kızların kapalı yerlerde giyinip soyunmaları, vücutlarını örtmeleri ve tek başlarına ıssız yerlere gitmemeleri tavsiye ediliyordu.

Sayfa, Azrul Mohd Khalib adlı bir Twitter kullanıcısının mesajıyla tartışılmaya başlandı.

Khalib, paylaşımında "İlkokul üçüncü sınıf ders kitabından… Mağdurun suçlanması kabul edilemez. Bu, cinsel istimarı önlemenin sorumluluğunu sadece kız çocuklarının omzuna yüklemekle kalmıyor, tacize onların davetiye çıkardığını ima ediyor" dedi.

DAHA FAZLA HABER OKU