Anıtkabir’de tezahüratta bulunanlara hakaret eden M.A. yeniden gözaltında

Sosyal medyada yaptığı hakaret dolu bir paylaşımın ardından gözaltına alınan, sonrasında serbest bırakılan M.A., yeniden gözaltında

Sağlık kontrolünün ardından Kocaeli Adliyesine sevk edilen M.A, çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı/ Fotoğraf: İHA

Kocaeli’de yaşayan ve iş insanı olduğu belirtilen M.A., sosyal medya hesabından yaptığı hakaret içerikli paylaşımlar nedeniyle ikinci kez gözaltına alındı. 

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre 15 Kasım'da Facebook hesabından yayınladığı video nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan M.A.'nın eylemi, TCK 216/2 maddesi kapsamında değerlendirildi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İfadesinin ardından tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen M.A.'ya, atılı suç açısından ceza miktarı itibariyle tutuklama yasağı olduğundan haftada 7 gün imza ve yurt dışı yasağı adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verildi. 

Başsavcılık, "Şüphelinin salıverildikten sonra benzer mahiyette bir bütün halinde TCK 216/1 Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Suçunu oluşturur mahiyette yeni videolar yayınlaması ve eylemine devam etmesi nedeniyle  Cumhuriyet Başsavcılığımızca 16/11/2019 tarihi itibariyle gözaltına alınmasına karar verilmiş ve şüpheli gözaltına alınmıştır" açıklamasını yaptı. 

M.A., paylaştığı videoda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Anıtkabir ziyareti sırasında tezahüratta bulunan kişilere yönelik küfürlü ifadeler kullanmıştı. 

Sosyal medyada, M.A.’nın İYİ Parti üyesi olduğu yönünde iddiaların yer almasının ardından İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, yazılı bir açıklama yapmıştı. 

Yapılan paylaşımı şiddetle kınadıklarını belirten açıklamada “Bu kişinin İYİ Parti ile resmî ya da gayriresmî hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır” denilmişti. 


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU