Mehmet Eymür’den Perinçek’e: Hiram Abas’ı siz öldürttünüz

Eymür, MİT'te etkin görevler aldığı yılların ardından 26 Eylül 1990'da DEV-SOL'un üstlendiği saldırıda hayatını kaybeden Hiram Abas cinayetiyle ilgili Perinçek'e suçlamalar yöneltti

Eski Milli İstihbaharat Teşkilatı (MİT) Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür ile Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek arasında canlı yayında sert bir tartışma yaşandı.

Mehmet Eymür, Habertürk’te Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu programda ABD'ye çalışırken yakalanan eski MİT'çileri gündeme getirdi.

Eymür, "Perinçek için 'fabrikatör' lafı bir istihbari terimdir. Yalan haber yayanlara verilir. Türkiye'de 2 tane Amerikan casusu yakalandı. Bunların bir tanesi Sabahattin Savaşman bir tanesi de Turan Çağlar'dır. Bunların ikisine de sahip çıkan Perinçektir. Acaba buna ne diyor?" sorusuna Perinçek şöyle yanıt verdi:

Yalan söylüyor. Sabahattin Savaşman ile beraber CIA'ya çalıştılar. Sabahattin Savaşman'ın itiraflarını da biz Aydınlık olarak yayınladık. CIA'ya nasıl çalıştıklarını biz deşifre ettik.

Eymür daha sonra ise "Tamam Savaşman'a öyle cevap veriyor. Turan Çağlar yazı kurulunda değil miydi?" sorusunu yöneltti.

Perinçek, şöyle devam etti:

Hayır efendim yalan söylüyorsunuz. Turan Çağlar'ın bizim yazı kurulunda ne ilgisi var. Hiçbir ilişkisi yok. Turan Çağlar, Barış Manço'nun kayınpederiydi galiba. Öyle adamlar bizim yazı kurullarımıza giremez. Sizin mesai arkadaşlarınız onlar. Beraber CIA'ya ve MOSSAD'a çalıştınız. 12 Mart darbesini milletin başına beraber ördünüz. 12 Mart'ta da varsınız, 12 Eylül'de de varsınız. Sizi işkence hanelerden tanıyoruz.

Mehmet Eymür de Perinçek'in sözlerine, "Bunları ispat edemediğiniz müddetçe müfteriden başka bir şey değilsiniz" diyerek yanıt verdi.

Perinçek ve Eymür arasında yaşanan tartışma şöyle devam etti:

Eymür daha sonra yayında 90'lı yıllarda suikasta kurban giden MİT'çi Hiram Abas'ın öldürülmesiyle ilgili Doğu Perinçek'i suçladı.

Mehmet Eymür: Yaptığınız yayınlarla Hiram Abas'ı hedef göstertiniz, öldürttünüz.Hiram Abas'ı öldürten sizsiniz.

Doğu Perinçek: Sizi hedef gösterdiğimiz doğru.  Yani şöyle; Bakın yaşıyorsunuz. Ama sizlerin ama bu ülkenin başına 12 Mart, 12 Eylül çoraplarını Amerika ile Gladyo ile birlikte ördüğünüzü, orada Amerika'ya memurluk yaptığınızı, biz yayın organlarımızda gümbür gümbür ortaya koyduk ve vazifemizi yaptık.

Mehmet Eymür: Siz Hiram Abas'ı öldürttünüz diyorum. Savcılar da dinlesin programı. Adresini gösterdiniz, telefonlarını verdiniz, resimlerini çektiniz.

Doğu Perinçek: Evet çektik.

Mehmet Eymür: Arabasının plakasını verdiniz. Bunu o çok sevdiğiniz Amerika'da yapsanız. ömür boyu hapiste kalırdınız, biliyor musunuz?

Kim kimdir?

Doğu Perinçek: Vatan Partisi Genel Başkanı. Kasım 1968’de arkadaşlarıyla birlikte Aydınlık dergisini kurdu ve yayımlamaya başladı.20 Mart 1978’de yayın hayatına başlayan günlük Aydınlık gazetesinin kuruluşuna ve yayınına önderlik etti, başyazarlık yaptı.

Mehmet Eymür: Mehmet Eymür 1943 İstanbul doğumlu, MİT Kontrterör Dairesi eski başkanıdır.

Hiram Abbas: Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşar yardımcısı.1990 yılında  İstanbul'da  öldürüldü. Cinayeti Devrimci-Sol  örgütü üstlendi.

Sabahattin Savaşman: Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) başkan yardımcısı.1977 yılında MİT'in üçüncü adamı iken CIA ve İngiliz gizli servisine bilgi satarken yakanladı ve 17 yıl hapse mahkum edildi. 1984 yılında cezasını çekerek cezaevinden çıkmış ve 1994 yılında vefat etmiştir.

Turan Çağlar: 27 mayıs 1960'ta hava kurmay albay olarak görev yaptı. 1961 darbe planını imzalayan subaylardan Albaylıktan emekli olduktan sonra 1982 yılında ABD lehine casusluk yaptığı iddiası ile tutuklandı. Aynı yıl Mamak Cezaevinde hayatını kaybetti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU