Avengers: Endgame’deki “Geleceğe Dönüş” detayı Marvel hayranının gözünden kaçmadı

İki film de ağırlıklı olarak zamanda yolculuk konusunu işliyor

Dikkatli bir Marvel hayranı Avengers: Endgame'de Geleceğe Dönüş'e (Back To The Future) açık bir gönderme olduğunu fark etti.

Yeni Reddit gönderisinde iki filmden alınmış görüntü kesitlerini yan yana paylaşan izleyici, sosyal medya platformundaki diğer kullanıcılara iki video kesiti arasındaki benzerliği fark edip etmediklerini sordu.

Videolardan biri Avengers: Endgame'de Sonsuzluk Taşları'nı ele geçiren Tony Stark'ın parmağını şıklatarak Thanos'u sonsuza dek alt ettiği ana aitti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Galaksinin Koruyucuları serisinden (Guardians of the Galaxy) Rocket, Thanos için savaşan ve Iron Man'in parmağını şıklatmasıyla buharlaşan köpekbalığı benzeri yaratıktan kıl payı kurtulurken görülüyor.

Bu sahne Geleceğe Dönüş 2'de 1985'ten 2015'e yolculuk yapan Marty McFly'ın, Jaws 19 filminin kurgusal tanıtımı için kullanılan holografik bir köpekbalığının saldırısına uğradığı anı akıllara getiriyor.

İki sahne de benzer bir kompozisyona sahip. Rocket ve Marty, "dişli" rakipleri yukarıdan saldırırken benzer konumda bulunuyor.

Dahası Rocket'in düşmanına çok benzer şekilde Marty'i tehdit eden köpekbalığı da piksellerine dağılarak ortadan kayboluyor.

Reddit'te Avengers: Endgame sahnesiyle birlikte paylaşılan Geleceğe Dönüş 2 kesiti, Marty'nin sahte köpekbalığı kendisini canlı canlı yemeye geliyor gibi görünürken çığlık attığı kısa sekans kaldırılarak küçük bir düzenlemeye tabi tutulmuş.

Bu iki sahne arasındaki benzerlik sadece bir tesadüf sonucu da olabilir ancak Avengers: Endgame ve Geleceğe Dönüş 2'nin ikisinin de ağırlıklı olarak zaman yolculuğunu işlemesi bu göndermenin bilinçli yapılmış olma ihtimalini güçlendiriyor.

Bu anlatı öğesi, Avengers: Endgame'in hikayesinde kilit nokta olarak öne çıkıyor. Avengers: Sonsuzluk Savaşı'nda (Avengers: Infinity War) Thanos'un parmak şıklatmasının yıkıcı etkilerini tersine çevirmek için Yenilmezler'den geriye kalanlar zamanda geri gitmişti.

Avengers: Endgame'i birlikte yöneten Anthony ve Joe Russo kardeşler, yapımın tanıtımının önemli bir kısmını filmdeki zaman yolculuğunun kurallarıyla ilgili soruları yanıtlamaya ayırmıştı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/news

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU