Cumhurbaşkanı: Bağdadi'nin hanımını, eniştesini ve kız kardeşini yakaladık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 70. Yıl Kutlama Töreni'nde Bağdadi'nin eşinin yakalandığını ama ABD gibi yaygara koparmadıklarını söyledi

Fotoğraf:AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 70. Yıl Kutlama Töreni'ne bir konuşma yaptı. 

Erdoğan, Türkiye'nin ABD'nin Suriye'de düzenlediği operasyonda ölü geçirilen IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin ablasının ardından eşi ve eniştesinin de yakalandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin söz konusu operasyon ile ilgili ABD gibi yaygara yapmadığını söyledi: 

Bağdadi kendini tünelde imha etti. Çok ciddi kendilerine göre iletişim kampanyası başlattılar. Biz de hanımını yakaladık ama biz yaygara yapmadık; ilk defa şimdi bugün açıklıyorum.  Aynı şekilde kız kardeşini, eniştesini onları üstelik Suriye tarafında yakaladık. Biz bu noktada çalışmalarımızı en güçlü şeklide sürdürüyoruz.

Erdoğan, konuşmasında Avrupa'nın terör ve İslam algısını da eleştirdi: 

Teröristler Avrupa'da cirit atıyor. İslami terör diyen Batı kendisine baksın. Terörist arıyorsanız kendinize bakın. DEAŞ'ı kimlerin kurdurduğunu kimlerin kullandığını bizzat kendi ağızlarından duyup takip ediyoruz. Hepsi bizim arşivlerimizde sesli ve görüntülü var. FETÖ'nin ne olduğunu görmek istiyorsanız elebaşlarının kimin himayetinde yaşadığına bakın. Neden kendisini 400 dönüm arazide ağırlıyor? Neden bize teslim etmiyor? Demek ki bu proje üzerinde hesaplar var. 251 evladım bu ülkede 15 Temmuz'da şehit edilecek birileri çıkacak birilerini kurtarma gayretine girecek. Şehit ve gazilerimizin hesabını kim soracak. Bu yönetimde olarak bizim görevimiz değil mi? İslam'ın adını kullanarak terör faaliyeti yürütenlerin tamamının üzerini kazıyın, altından İslam düşmanları çıkacaktır. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Dindar gençlik yetişirse tinercilik, alkoliklik olmaz"

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen konuşmada Erdoğan, İmam Hatip eğitimi, sonrasında Türkiye'de yaşanan tartışmaları ve bugünkü manzaraya değindi: 

İmam hatip eğitiminin yaygınlaştırılmasını acı bir süreçle hatırlıyoruz. İmam hatip kapısında kızlarının neler çektiğini bilen bir baba olarak bunları yaşadık. Rabbim bunları tekrar göstermesin. Bir büyüğünüz ve cumhurbaşkanınız olarak sizlerden bir ricada bulunacağım. Neden ilahiyat mezunları öğretmenlik yapmada tereddüt yaşarlar. Öğretmen bulmada sıkıntı yaşıyoruz. İlahiyat mezunları öğretmen olmaya teşebbüs edmiyor. Birçok imam hatipte Kur'an derslerinin boş geçtiğine şahidim. Dindar bir gençlik yetiştireceğiz dediğimde bana sözde imam hatip mezunu köşe yazarları bile saldırdı. Yine söylüyorum, dindar bir nesil yetiştireceğiz. Bu olursa tinerci, alkolik, hırsız olmaz.

 

 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU