Almanya'nın Weimar kentinde döner yasaklanıyor mu?

Almanya'da gıda denetleme kuruluna bağlı bir ajans ülkenin doğusunda bulunan Weimar şehrinde bazı lokantaların tabela ve menülerinde 'döner' ya da 'dönerci' kelimelerinin kullanılmasını yasakladı

Fotoğraf: DW

Almanya'da gıda denetleme kuruluna bağlı bir ajans ülkenin doğusunda bulunan Weimar şehrinde bazı lokantaların tabela ve menülerinde 'döner' ya da 'dönerci' kelimelerini kullanmasını yasakladı.

Euronews'ten Kerem Congar'ın haberine göre kurum  yasaklamaya gerekçe olarak 'döner' adı altında satılan etlerin gerekli şartlara sahip olmamasını gösterdi.

Karar sonrası Thuringia eyaletindeki 65 bin nüfuslu şehirde döner satan lokantalar adlarını Almanca et lokantası anlamına gelen 'Drehspiess' kelimesiyle değiştirdi.

Menülerde yer alan döner kelimesi yerine de Almanca "ekmek arası et" anlamına gelen "Drehspiess im Fladenbrot" ibaresi yer aldı.

Yetkililer Almanya Gıda Kuralları'na (Deutsche Lebensmittelbuch) göre 1997 yılında bazı kararlar alındığını ve buna göre bir lokantanın dönerci olarak kabul edilebilmesi için sattığı etin içinde yüzde 60 oranında koyun ya da sığır eti olması gerektiğini belirtti.

Bu yönetmeliğe göre dönere eklenebilecek maddeler ise sadece tuz, yumurta, baharat, yağ, soğan, süt ve yoğurt.

Ancak yetkililer günümüzde kullanılan fabrika üretimi dönerlerin içeriğinde kimyasal ve tatlandırıcıların oldukça yüksek olduğunu ve bu tarz etlerin ülkede belirlenen kalite standartlarına uymadığını ifade etti.

 

Independent Türkçe, Euronews

DAHA FAZLA HABER OKU