Esad rejiminden YPG ile yumuşama sinyali: YPG’nin "Asayişini" polis, SDG’lileri asker yapabiliriz

Suriye ordusu, YPG’nin yönettiği SDG’den kendilerine katılmak isteyenleri kabul edeceklerini açıkladı. İçişleri Bakanlığı da SDG’nin polis birimi gibi hareket eden “Asayiş”i iç güvenlik birimlerine katılmaya çağırdı

Fotoğraf: AFP

Suriye Savunma Bakanlığı bir açıklama yaparak, ana omurgasını Türkiye’nin terör örgütü kabul ettiği YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne, "Suriye ordusuna katılın” çağrısında bulundu.

Açıklama, Suriye devletinin resmi haber ajansı SANA’da yayınlandı.

Açıklamada "Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı, bu grupların (SDG) orduya katılmak isteyen üyelerini orduya almaya, zorunlu ve yedek askerlik hizmetini yapmayanların işlemlerini yerine getirmeye hazırdır” ifadeleri yer aldı.

Şam, YPG'yi "iç güvenlik birimlerine" davet etti

İçişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak, SDG tarafından kurulan ve polis gücü gibi hareket eden “Asayiş” birimlerinden iç güvenlik güçlerine katılmak istiyenlerin başvurularının kabul edileceği belirtildi.

Bir açıklama da Suriye Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Açıklamada, “Cezire bölgesindeki öğrencilerin kaçırdıkları eğitim kazanımlarını telafi etmeye hazırız” denildi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU